Trafik Cezası Madde 65/1-j | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-j

Trafik Cezası Madde 65/1-j

Trafik kanununu, trafiğe çıkan araçların, yolcu ve sürücülerin güvenliğini sağlamak amacıyla hazırlanmış bir kanundur. İçerisinde yer alan maddelerde ise trafikte tehlike arz edecek durumlara karşı bizleri uyarmak, neyi nasıl yapacağımız konusunda en doğru bilgiyi vermek, bu bilgileri göz ardı ederek yapılan ve tehlike oluşturan davranışlar için de caydırıcı nitelikte cezaya tutmak amacıyla gerekli bilgiler bulunmaktadır. Bu amaçla şimdiki yazımızda sizlere Trafik Cezası Madde 65/1-j ‘nin ayrıntılarını aktaracağız. Trafik Cezası Madde 65/1-j trafikte seyir halinde iken diğer sürücülerin yolda görüşüne engel olacak , sürüş güvenliğine tehdit oluşturacak veya dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yapılan yüklemeler yüzünden araçların ve sürücülerin sinyallerini doğru alamamaktan dolayı oluşabilecek sıkıntıları anlatır. Örneğin bazı portbagaj yada hatchback türü araçlar , aracın üzerinden veya arkasında bisiklet,motor,  bavul, bazı kamp malzemeleri, ve bazı eşyaları zincirleyerek yada iple bağlayarak seyahat etmektedirler. Fakat bu tür araçlar arka farların ışığını engellemekte, tescil plakaları, ayırım işaretleri, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek biçimde konumlandığından dolayı bazı kazalara sebebiyet vermektedir. Trafik kanununa göre hususi araç haricinde araç dışında veya üzerinde yük taşımak yasaktır. Aksi takdirde aşağıda sizler ile paylaştığımız cezai durumlar ile karşı karşıya gelmeniz çok olasıdır. Bu yüzden araçlarınızda sürücünün görüşüne engel teşkil edecek herhangi bir yük ile trafiğe çıkmamanız önerilir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-j maddesinde; sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini bozacak ve tescil plakaları, ayırım işaretleri, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yükleme yapmak durumunda Trafik Kanunun 65/1-j maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere,  sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini bozacak ve tescil plakaları, ayırım işaretleri, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yükleme yapmak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-j maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini bozacak ve tescil plakaları, ayırım işaretleri, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yükleme yapmak durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-j  maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 190 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  142,25 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-j  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 190 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-j maddesinde belirtilen kazaya sebebiyet verenlerin karşı tarafın bulunmaması halinde durumu zabıtaya veya diğer şahsa bildirmemek durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Trafikten Men Durumu

Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-j  maddesi ihlal edildiğinde verilen cezalara rağmen bu ihlal tekrarlandığında ve ceza puanı 100 ve daha fazlası haline geldiğinde, hatta bazı durumlarda ihlal kazalara da sebebiyet vermiş ise  sürücüler ”Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar” trafikten men edilirler. Ve gerekli şartlar yerine geldiğinde ancak o zaman tekrar trafiğe çıkabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-j  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz