Trafik Cezası Madde 65/1-h | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-h

Trafik Cezası Madde 65/1-h

Trafik Cezası Madde 65/1- h Trafik kanununda ; Taşımacılık alanında kullanılan araçların yüklediği yükler , kara yoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek anlamına gelmektedir. Bu maddede, taşımacılık alanında kullanılacak araçların ve bu araçların kullanım koşulları ile ilgili bir takım şart ve durumların yerine getirilmesini anlatan maddedir. Bildiğiniz gibi lojistik araçlar ve taşımacılık için özel tasarlanmış tırlar ile hem yurt içi hemde yurt dışına ürün veya madde taşımacılığı yapılmaktadır. Bu araçlar ile taşımacılık yapan kişilerin madde taşınması sırasında tehlike arz etmeyecek şekilde taşıma yapması gerekmektedir. Yurt dışından özel tırlar ile getirilen benzin veya mazotlar; bazı durumlarda araçlardan sızarak yolcular ve sürücülerin hayatını tehlikeye düşürmek durumunda kalır. Yine hasat zamanı tarlalardan toplanan saman balyaları, ülke içindeki taşıması sırasında etrafa ufak tefek saçılarak diğer araçların kayarak kaza yapmasına neden olmaktadır. Bu durumu bir örnek ile yeniden ifade etmek gerekir ise; yol yapımı sırasında kamyonlarla getirilen asfalt ve mıcır benzeri maddelerin, kamyondan kayarak düşmesi veya dökülmesi sonucunda araçların trafikte seyir halinde iken tekerleklerine yapışıp sürüşü tehdit etmesine hatta bazı ileri durumlarda çeşitli kazaların da oluşmasına neden olmaktadır. Bu tür tehlike arz eden durumlara maruz kalmamak adına taşımacılık yapan kişilerin, taşıma sırasında en doğru ve en güvenli şekilde araçların trafiğe çıkarmaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu amaçla sizlere trafik cezası madde 65/1- h bendini ayrıntılı bir biçimde anlatacağız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları kanununun trafik cezası madde 65/ 1-h bendine göre; yükü, kara yoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek durumunda trafik cezası madde 65/ 1-h  ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, yükü, kara yoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-g maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Yükü, kara yoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-h maddesine göre ‘Uymayanlara’ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş

Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-h  maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 190 TL olarak belirlenmiştir. Eğer belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli 142,5 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-h  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 190 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-h  maddesinde belirtilen yükü, kara yoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Trafikten Men Durumu

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-h  maddesi ihlal edildiğinde verilen cezalara rağmen bu ihlal tekrarlandığında ve ceza puanı 100 ve daha fazlası haline geldiğinde, hatta bazı durumlarda ihlal kazalara da sebebiyet vermiş ise  sürücüler ”Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar” trafikten men edilirler. Ve gerekli şartlar yerine geldiğinde ancak o zaman tekrar trafiğe çıkabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-h maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz