Trafik Cezası Madde 65/1-g | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-g

Trafik Cezası Madde 65/1-g

Trafik Kanunu ; trafik kurallarını düzenleyen, trafik ihlallerini denetleyen ve ihlaller yapıldığında da bu ihlalleri ceza kapsamına alan trafik ceza maddeleri içermektedir. Aslında temelde çoklu ceza maddelerini içinde barındıran bir ceza kitabı gibidir. Bu amaçla sizlere şimdiki yazımızda trafik ceza maddelerinden 65. maddenin 1-g bendinin ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacağız.  Trafik cezası madde 65/ 1-g bendi ‘taşıma sınırı üstünde yolcu veya yük almak ‘ anlamına gelmektedir. Bildiğiniz gibi yük veya eşya taşımacılığında kamyon, kamyonet, tır veya lojistik araçlar kullanılmaktadır. Eskiden yük taşımacılığında sıkça gördüğümüz at arabaları ve el arabaları yasaklandıktan sonra bu tür araçlara rağbet daha çok arttı. Yük taşıma amacıyla kullanılan her aracın taşıyabileceği yük miktarı ve yollarda güvenliği tehlikeye atmayacak şekilde yüksekliğinin ve ağırlığının dikkatli bir biçimde belirlenmesi gerekmektedir. Yük taşıma amacıyla kullanılan araçların köprü veya üst geçitlerin bulunduğu yollardan geçişlerinden azami yük sınırı yüksekliği 4.8 metre olarak belirlenmiştir. Bu yüzden bu yüksekliği aşan araçların trafiğe çıkması suçtur. Keza insan taşıyan araçların ; otobüs, minibüs, metro, taksi, metrobüs vb. insan taşıma kapasitelerinin üstünde kişi taşıması yasaktır. Bu hem araçlardaki insanların can güvenliği için hem de yoldaki diğer araçların güvenliği için tehdit oluşturmaktadır. Bu yüzden yük veya taşımacılığı için kullanılan araçların yollarda güvenliği tehlikeye atmaması için aşağıda sizler için vereceğimiz bilgiler doğrultusunda dikkat etmeniz gerekmektedir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-g maddesine göre; gabari dışı yük yüklemek, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirmek durumunda trafik cezası madde 65/ 1-g ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, gabari dışı yük yüklemek, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirmek durumunda Kara yolları kanununun trafik cezası madde 65/ 1-g göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Gabari dışı yük yüklemek, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirmek durumunda  trafik cezası madde 65/ 1-g göre ;

1-Uymayan işletenlere

2- Yük gönderenlere

uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş

Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-g   maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası ‘Uymayan işletenlere’   771 TL olarak belirlenmiştir. Bu ceza ‘ Yük gönderenlere ‘ ise 1.544 TL idari para cezası olarak verilmektedir. Ceza ödeme ve sorgulama işlemleri ise Emniyet Genel Müdürlüklerinden, şubelerinden veya Emniyet Genel Müdürlüğü online sitesinden yapılmaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Trafik cezası madde 65/ 1-g  gereğince verilen idari para cezası trafik zabıtası tarafından alınmaktadır. Bu cezalar belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Bu durumda % 25 İndirimli olarak ceza ”Uymayan işletenlere ”  578,25 TL olarak belirlenirken, ”Yük gönderenlere” ise % 25 İndirimli olarak 1.158 TL olarak belirlenir. Ayrıca ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

1- İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2- Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

3-Ayrıca, bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait olmak üzere,fazla yolcular en yakın yerleşim biriminde indirilir.

Trafik cezası madde 65/ 1-g 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce,  Sürücüler İçin Ceza Puanı ,  Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz