Trafik Cezası Madde 60/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 60/1-d

Trafik Cezası Madde 60/1-d

Kara yollarının yönetmeliğinde bulunan Trafik Cezası Madde 60/1-d de; taşıt yolu üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında veya buralara yerleşim birimleri içinde beş metre veya yerleşim birimleri dışında yüz metre mesafede duraklamak halinde trafik ihlali olarak kabul görmektedir. Trafik yönetmeliğinde de bu madde; kavşaklarda ,tünellerde, köprülerde ve bağlantı yollarında ve buralara yerleşim birimleri içinde 5 metre , yerleşim birimleri dışında 100 metre mesafe ile duraklama yapılmalıdır diye yazılmıştır. Trafik Cezası Madde 60/1-d uyarınca da aşağı yukarı aynı ibare ile karşılaşırsınız. Trafiğin en tehlike oluşturacak noktalarından olan taşıt yolu üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında veya buralara yerleşim birimleri içinde yönetmelikte belirtilen mesafelerce duraklama yapılmalıdır. Aksi halde hem sürücülerin hem de yayaların güvenliğine tehdit oluşturması durumunda dolayı Trafik Cezası Madde 60/1-d kapsamında cezaya tabii tutulursunuz. Trafik Cezası Madde 60/1-d kapsamındaki ayrıntılı bilgiye aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 60/1-d ye göre; taşıt yolu üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında veya buralara yerleşim birimleri içinde beş metre veya yerleşim birimleri dışında yüz metre mesafede duraklamak halinde bu maddenin ihlali söz konusu olur. Ceza Madde 60/1-d nin ihlal edilmesi sonucunda sürücüye idari para cezası verilir. Bu idari para cezası da trafik zabıtasınca tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 60/1-d de belirtilen; taşıt yolu üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında veya buralara yerleşim birimleri içinde beş metre veya yerleşim birimleri dışında yüz metre mesafede duraklamak trafik ihlali olarak nitelendirilir.

Kimlere Uygulanacak?

Taşıt yolu üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında veya buralara yerleşim birimleri içinde beş metre veya yerleşim birimleri dışında yüz metre mesafede duraklamak durumunda ‘Sürücülere ‘ idari para cezası verilecektir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik ceza maddelerinden Trafik Cezası 60/1-d maddesinden belirtilen durumun aksi yapıldığında maddenin ihlali söz konusu olur ve ihlalin sonucunda verilecek olan ceza ise idari para cezası olarak 92 Türk Lirasıdır. Tabi cezayı belirtilen süre içinde öder iseniz bu durumda % 25 İndirimli olarak  69 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 60/1-d maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik Cezası Madde 60/1-d maddesinde belirtilen; taşıt yolu üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında veya buralara yerleşim birimleri içinde beş metre veya yerleşim birimleri dışında yüz metre mesafede duraklamak durumunda sürücü ceza alınacaktır. Bu ceza sürücüye ”10” ceza puanı olarak verilir. Ayrıca ceza puanları ehliyete yazılır ve 100 ceza puanını geçen ehliyete de el konulacaktır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası 60/1-d maddesinde Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz