Trafik Cezası Madde 60/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 60/1-c

Trafik Cezası Madde 60/1-c

Güvenli bir sürüş herkesin hakkıdır. Bu yüzden trafiğin güvenliğini sağlaması amacıyla ”trafik yönetmeliği” oluşturulmuştur. Trafik yönetmeliğinde ise trafik ceza maddeleri bulunmaktadır. Bu ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 60/1-c de; taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak halinde bu maddenin ihlali söz konusu olur. Bildiğiniz gibi duraklamanın trafik yönetmeliğinde kıstasları bulunmaktadır. Duraklama; durma halleri dışında yolcu indirip bindirmek, yük yüklemek veya boşaltmak veya beklemek amacı ile araçların kısa süreler içinde durdurulmasıdır. Duraklama, bekleme amacı ile yapılırsa, bunun süresi en çok 5 dakikadır. Bu sürenin geçirilmesi park etme sayılır. Trafik Cezası Madde 60/1-c de taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak yasaktır. Çünkü okul yolunu kullanan öğrenciler, öğrenci servisleri , okulla ilişkili araçların geçişine engel olunması durumda bu maddenin ihlali sonucunda sürücüye ceza verilir. Yine yaya geçitlerini güvenlikleri içi kullanan yayaların , güvenliğini riske atacak şekilde aracın durdurulması veya park edilmesi halinde Trafik Cezası Madde 60/1-c uyarınca sürücüye ceza verilecektir. Trafik Cezası Madde 60/1-c cezaları ve kapsamı aşağıda verilmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 60/1-c konusu ; taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak halinde 60/1-c  maddesinin ihlalinden söz edilir. Trafik Cezası Madde 60/1-c ihlali sonucunda ilgili sürücüye madde kapsamında ceza verilir. Trafik Cezası Madde 60/1-c kapsamında verilecek olan ceza idari para cezasıdır. Bu idari para cezası ise ihlalin olduğu yerde görevli bulunan trafik zabıtası tarafından tahsil edilecektir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 60/1-c kapsamında; taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak trafik ihlali olarak kabul görür.

Kimlere Uygulanacak?

Taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak  durumunda ‘Sürücülere ‘ idari para cezası verilir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik ceza maddelerinden Trafik Cezası 60/1-c maddesinden belirtilen durumun aksi yapıldığında maddenin ihlali söz konusu olur ve ihlalin sonucunda verilecek olan ceza ise idari para cezası olarak 92 Türk Lirasıdır. Tabi cezayı belirtilen süre içinde öder iseniz bu durumda % 25 İndirimli olarak  69 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 60/1-c maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

60/1-c maddesinde belirtilen; taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak durumunda sürücüye ceza verilir. Verilen ceza idari para cezasının dahilinde sürücüye ”10” ceza puanı verilir. Ceza puanları ehliyete yazılacak ve 100 ceza puanını geçen ehliyete de el konulacaktır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası 60/1-c maddesinde Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz