Trafik Cezası Madde 60/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 60/1-b

Trafik Cezası Madde 60/1-b

Trafik ceza maddelerinden 60/1-b de belirtildiği üzere; taşıt yolu üzerinde sol şeritte (raylı sistemin bulunduğu yollar hariç) duraklamak bu maddenin ihlali demektir. Bu maddenin ihlali sonucunda da sürücüye ceza verilir. Trafikte sürücü ve yayaların güvenli bir şekilde ilerleyebilmeleri için trafik kurallarına riayet etmeleri gerekmektedir. Trafik Cezası Madde 60/1-b de ise  taşıt yolu üzerinde sol şeritte duraklamak hem sürücüler hem de yayalar için tehlike arz ettiği için yasaklanmıştır. Şayet raylı sistemin bulunduğu yerlerde duraklamış iseniz bu durumda kuralın ihlali söz konusu değildir. Duraklama yapılacağı zaman duraklayacak yer çok iyi seçilmelidir. Ayrıca duraklama yapmadan önce bazı tedbirler de almak gerekmektedir. Buna göre ; Duraklayacak en uygun yerin seçilmesi,

  • Bulunulan şeritte en az yerin işgal edilmesi,
  • Varsa banketten yararlanılması,
  • Duraklama amacı uzun süre beklemeyi gerektiriyorsa, gerekli hallerde park ışıklarının yakılması, motorun durdurulup aracın iniş eğiminde ön tekerleklerine çıkış eğiminde arka tekerleklerine aracın dingil sayılarına niteliğine uygun şekilde takoz konulması, el freninin çekilmesi, çıkış ta 1. vitese ,inişte geri vitese takılması, tekerleklerin sağa çevrilmesi
  • Diğer araç ve yayaların geçişini zorlaştırmayacak ve kara yolu yapısını bozmayacak veya kirletmeyecek şekilde tedbirler alınması zorunludur.

Duraklama yapmazdan önce bu kurallara dikkat ederek ve taşıt yolu üzerinde sol şeritte (raylı sistemin bulunduğu yollar hariç) duraklama yapmayarak kurallara uygun bir şekilde hareket etmiş olursunuz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Kanunun 60/1-b maddesinde; taşıt yolu üzerinde sol şeritte (raylı sistemin bulunduğu yollar hariç) duraklamak sonucunda 60/1-b  maddesi ihlal edilmiş olunur. 60/1-b maddesinin ihlali ile sürücüye cezai işlem uygulanır. Trafik Cezası Madde 60/1-b de verilen ceza idari para cezasıdır . İdari para cezası ise trafik zabıtası tarafından tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 60/1-b ye göre; taşıt yolu üzerinde sol şeritte (raylı sistemin bulunduğu yollar hariç) duraklamak halinde Kara yolları Trafik Kanunun 60/1-b  maddesine göre trafik ihlali olarak belirlenir.

Kimlere Uygulanacak?

Taşıt yolu üzerinde sol şeritte (raylı sistemin bulunduğu yollar hariç) duraklamak durumunda sürücülere idari para cezası kesilecektir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik Cezası 60/1-b maddesinin ihlali sonucu verilen idari para cezası 92 Türk Lirasıdır. Tabi cezayı belirtilen süre içinde öder iseniz bu durumda % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 60/1-b maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik Cezalarından 60/1-b maddesi yani taşıt yolu üzerinde sol şeritte (raylı sistemin bulunduğu yollar hariç) duraklayan sürücüye ceza verilir. Verile ceza sadece idari para cezası değildir. Ayrıca sürücüye ”10” ceza puanı da verilir. Ceza puanları ehliyete yazılır ve 100 ü aşan ceza puanlarından sonraya sürücünün ehliyeti alınır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik ceza 60/1-b maddesinde Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz