Trafik Cezası Madde 57/1-e | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 57/1-e

Trafik Cezası Madde 57/1-e

Kara yolları trafik kanunun Trafik Cezası Madde 57/1-e belirtilen; kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak durumunda sürücüye ceza uygulanmaktadır. Cezanın şekli idari para cezası olmakla beraber aynı zamanda sürücüye ceza puanı da verilmektedir. Cezalar ise trafik zabıtası tarafından uygulanmaktadır. Kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadırlar. Aksi halde büyük kazalara sebebiyet verebilirler. Çünkü kavşaklar trafiğin en kilit olduğu noktalar olduğundan dolayı sürücülerin en üst seviyede dikkat etmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz gibi trafik yönetmeliğinde kavşaklarda araçların nasıl sürülmesi gerektiğine dair birçok bilgi bulunmaktadır. Kavşakta hangi araçların öncelikli olduğundan ya da sağa sola dönüşlerde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine kadar her şey sürücüler için açıklanmıştır. Bu yüzden trafik kurallarına uyarak hareket etmek amacıyla Trafik yönetmeliğine bir göz atmanızı öneririm. Ayrıca kavşaklar araçların en yoğun ve hızlı hareket ettiği yerlerdir. Bu yüzden kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak hem sürücüler hem de yolcular için büyük tehlike arz etmektedir. Zaten Trafik Cezası Madde 57/1-e de bu ihlalin yapılmaması gerektiği ve yapılması halinde Trafik Cezası Madde 57/1-e kapsamında sürücünün nasıl cezalandırılacağını aşağıda sizler için paylaştık.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-e maddesinde; kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak halinde trafik ihlal etmiş olunur. İhlalin tespiti sonucunda cezai işlem uygulanır. Cezai işlem ise idari para cezası şeklinde olup , tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak halinde Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-e maddesine göre trafik ihlali yapılmış olunur.

Kimlere Uygulanacak?

Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak durumunda ‘ Sürücülere ‘ idari para cezası verilir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-e maddesinde belirtilen idari para cezası 92 Türk Lirasıdır. % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca bu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-e maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanununda bulunan ceza maddelerinden 57/1-e de ; kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak halinde sürücüye ceza verilecektir. Bu cezanın kapsamı ”20” ceza puanı şeklindedir.  Ceza puanları ehliyete eklenir ve 100 ü aşan ceza puanlarından sonraya sürücünün ehliyeti alınır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik ceza 57/1-e maddesinde Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu yoktur.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz