Trafik Cezası Madde 53/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 57/1-d

Trafik Cezası Madde 57/1-d

Trafik ceza madde 57/1-d de belirtilen; ışıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı; kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak hallerde kavşağa girmek durumunda maddenin ihlali söz konusu olacaktır. Kavşaklarda araçların yoğunluğundan dolayı sıkışıklık fazla olmaktadır. Haliyle sürücülerin fazlaca dikkati hareket etmesi gerekmektedir. Trafik Cezası Madde 57/1-d anlatılmak istenen de tamda bu şekildedir. Eğer ışıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı; kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak hallerde kavşağa girmek tehlikeli ve yasaktır. Aksi takdirde çok büyük kazalara sebebiyet verilebilir. Bunun önüne geçmek kaydı ile kavşaklarda daha temkinli hareket etmek önem arz etmektedir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik ceza 57/1-d maddesinde; ışıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı; kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak hallerde kavşağa girmek durumunda Trafik Kanunun trafik ceza 57/1-d maddesi ihlal etmiş olunur. İhlalin tespiti sonucunda sürücü ceza almaktadır. Bu ceza sürücüye idari para cezası olarak yansıtılır ve ceza ise trafik zabıtası tarafından tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı; kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak hallerde kavşağa girmek  durumunda Trafik ceza 52/1-d maddesine gereğince kural ihlali oluşur.

Kimlere Uygulanacak?

Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı; kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak hallerde kavşağa girmek durumunda ‘ Sürücülere ‘ idari para cezası verilir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik ceza 57/1-d maddesine istinaden trafik ihlali sonucunda idari para cezası 92 TL ile belirlenmiştir. % 25 İndirimli olarak ise  69 TL  olarak ödeyebilirsiniz. Fakat indirimli ödeyebilmek için cezanın tebliğinden sonra 15 iş günü içinde cezayı ödemelisiniz. Ceza ise 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-d  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-d maddesinde belirtilen ; ışıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı; kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak hallerde kavşağa girmek durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-d maddesinde Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz