Trafik Cezası Madde 53/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 53/1-b

Trafik Cezası Madde 53/1-b

Trafik Cezası Madde 53/1-b ; sola dönüş kurallarına riayet etmemek  durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Trafik yönetmeliğinde sola dönüşler aşağıdaki gibi olması yönünde yazılmıştır. Buna göre; Sola dönüşlerde sürücüler :

1- Dönüş işareti vermeye,

2-Çok şeritli yollarda gidişe ayrılan şeritlerden en soldakine ,iki şeritli ve iki yönlü karayollarında sağ şeridin soluna yanaşmaya,

3- Hızını azaltmaya ,

4- Dönüşe başlamadan sağdan gelen taşıtlara ilk geçiş hakkını vermeye,

5- Dönüş sırasında karşıdan gelen emniyetle duramayacak kadar kavşağa yaklaşmış araçları beklemeye,

6- Döneceği yolun gidişe ayrılan kısmına girmek üzere arkadan gelen ve sola dönecek diğer araçları engellememek için dönüşü geniş kavisle yapmaya,

7- Kavşağa geldiğinde varsa kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara geçiş hakkını vermeye,

8- Dönüş sırasında yolun çok şeritli olması halinde en sağ şerit dışındaki uygun bir şeritten kavşağı terk etmeye,

9- Döndüğü yola girdikten sonra en kısa sürede trafiği tehlikeye düşürmeden sağ şeride veya hızının gerektirdiği şeride girmeye mecburdurlar.

Aksi halde bu kurallar yerine getirilmediğinde bazı kazalara neden olunur. Bu kazalar bazen ağır hasarlı ve can kaybına neden olan kazalar olabilir. Bu yüzden sola dönüşlerde yönetmeliğe uygun hareket etmek önem arz etmektedir. Trafik Cezası Madde 53/1-b kapsamında yönetmeliğe aykırı hareket eden kişilerin alacağı cezalar ve ayrıntıları aşağıdaki yazıda paylaşılmıştır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-b maddesinde; sola dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Trafik Kanunun 53/1-b maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; sola dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-b maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Sola dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-b maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-b maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-b maddesinde belirtilen ; sola dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”20” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-b maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz