Trafik Cezası Madde 53/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 53/1-a

Trafik Cezası Madde 53/1-a

Trafik ceza kanununun Trafik Cezası Madde 53/1-a da belirtilen; sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda cezai işlem uygulanır. Trafik Cezası Madde 53/1-a; yollarda seyir halinde iken hem sürücünün kendi güvenliği hem de diğer sürücüler ve yolcuların güvenliği için her daim kurallara uyması gerekmektedir. Özellikle kavşaklarda sağa sola dönüşler hayati önem taşımaktadır. Trafik yönetmeliğinde bu kurallar şöyle özetlenmiştir; Kara yolunda hareket halinde olan ve iki yönlü iki şeritli yolda önde giden bir aracı geçmeye başlamadan veya park etmiş araçların arasından çıkarken ,taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken ,şerit değiştirirken , sağa –sola dönerken ,geri giderken kara yolunu kullananları tehlikeye sokmayacak şekilde uyulması gereken kurallar şunlardır:

1-     Aracı  çalıştırmadan önce etrafını kontrol etmeli ,

2-     Manevralar sırasında dönüş ışıklarını kullanmalı ve manevra süresince işarete devam etmeli ,

3-     Kavşaklara yerleşim birimi içinde  30 m. Dışında 150 m. Kala ve kavşak içinde şerit değiştirmek yasaktır.

Dönüşlerde uyulması gereken kurallar :

1-     Dönüş işaretini vermek,

2-     Uygun mesafede dönüşe ayrılan şeride  girmek

3-     Hızlarını azaltmak,

4-     Sağa dönüşte dar kavisle, sola dönüşte geniş kavisle dönmek,

5-     Sağa dönüşlerde geçen yaya veya bisiklet sürücüsü varsa yol vermek,

6-     Gireceği yol çok şeritli ise; sola dönüşte uygun şeride ,sağa dönüşte  en sağ şeride geçmek ve dönüş tamamlanınca  hızının gerektirdiği uygun şeride geçmek zorundadırlar.

 

Sağa dönüşlerde:

1- Dönüş işareti vermeye,

2- Sağ şeride veya işaretle dönüş izni verilen şeride girmeye,

3- Hızını azaltmaya,

4- Dar bir kavisle dönmeye,

5- Dönüş sırasında varsa kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara ve bisikletlilere geçiş hakkı vermeye,

6- Dönülen kara yolunun gidiş şeridine veya gidişe ayrılmış en sağ şeridine girmeye mecburdurlar.

Bu kurallara riayet ederek dönüşleri yapmak gerekmektedir. Aksi takdirde Trafik Cezası Madde 53/1-a kapsamında ceza uygulanacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesinde; Sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Trafik Kanunun 53/1-a maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; Sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesinde belirtilen ; sağa dönüş kurallarına riayet etmemek durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”20” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 53/1-a maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz