Trafik Cezası Madde 52/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 52/1-d

Trafik Cezası Madde 52/1-d

Trafik Cezası Madde 52/1-d; kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Trafik Cezası Madde 52/1-d ihlali sonucunda sürücü idari para cezası alır. Bu cezayı ise trafik zabıtası tahsil etmektedir.  Kol veya grup halinde araç kullanımı sırasında , buna en güzel örnek olarak düğün alayını verebiliriz, araçların aralarında güvenli geçiş aralıkları bırakmak çok önem arz etmektedir. Düşünün ki bir düğün alayında birbirine çok yakın araçlar hızlı ve seri bir şekilde ilerlemektedir. Anında öndeki araç kırmızı ışığın yanması ile durdu ve arkadaki bazı araçlar bunu fark etmemeleri durumunda birde araçların arasında güvenli açıklıklar da bulunmadığı ihtimalinde zincirleme kaza kaçınılmaz hale gelecektir. Bu verdiğimiz örnekler ve daha fazlası maalesef ülkemizde yaşanmış bulunmaktadır. Bu tür feci kazaların önüne geçmek amacıyla , trafik yönetmeliği Trafik Cezası Madde 52/1-d de kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak halinde maddeyi ihlal edilmiş sayıp ceza vermektedir. Bu yüzden hem kendi hem de diğer insanların can ve mal güvenliği için bu durumu göz önünde bulundurarak trafikte hareket etmelisiniz. Trafik Cezası Madde 52/1-d kapsamı ile ilgili ayrıntıları bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesinde; kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda Trafik Kanunun 52/1-d maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesinde belirtilen ; kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklığı bırakmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-d maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz