Trafik Cezası Madde 52/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 52/1-c

Trafik Cezası Madde 52/1-c

Trafik Cezası Maddelerinden 52/1-c de; diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak halinde bu maddenin ihlali söz konusu olacaktır. Bildiğiniz üzere seyir halindeki iki aracın arasındaki mesafeye, takip mesafesi denilmektedir. Arabalar hareket halindeyken aralarında mesafe bırakmamaları halinde kazalara neden olunmaktadır. Bu yüzden araçlar arasındaki takip mesafesi oldukça önemlidir. Takip mesafesi  hızın en az yarısı kadar olmalıdır. Fakat takip mesafesi sadece aracın hızını göre belirlenemez. Aracın cinsi, hava ve yol durumu, yüklü ve boş olma durumu, trafik yoğunluğu gibi etmenleri de göz önünde bulundurarak takip mesafesi belirlenir. Takip mesafesi düz yollarda, yol kenarlarında bulunan kenar taşları 50’şer metre aralıklarla dizilidir. Seyir halindeki araç kenar taşı hizasında iken, arkasından takip eden araç bir sonraki kenar taşı hizasında ise, takip mesafesi uygun demektir. 90 km/saat hızla giden bir otomobil, ortalama olarak saniyede 25 m yol alır. İki saniyede 50 m yol aldığına göre, iki saniyelik mesafe iki araç arası mesafe uygun demektir. Yollar takip mesafesini kolayca belirleyebilmeniz için dizayn edilmiş olmakla beraber, bizlerin de takip mesafesini aşmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Aksi halde Trafik Cezası Madde 52/1-c kapsamında cezaya tabii olunur. Trafik Cezası Madde 52/1-c kapsamında ihlalin değerlendirmesi ile ilgili tüm bilgileri aşağıdaki yazıdan bulabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesinde; diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak durumunda Trafik Kanunun 52/1-c maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesinde belirtilen ; Diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”20” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-c maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz