Trafik Cezası Madde 52/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 52/1-a

Trafik Cezası Madde 52/1-a

Kara yolları Trafik Kanunun Trafik Cezası Madde 52/1-a; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Trafik Cezası Madde 52/1-a nın ihlal edilmesi sonucunda sürücüye bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bunların başında para cezası gelmektedir. Bu kesilen para cezası ise trafik zabıtasınca tahsil edilmektedir. Trafik Cezası Madde 52/1-a da araçların trafikte ilerlerken hızlarını ayarlamaları gerektiğinin altını çizmektedir. Bazı noktalar trafikte önem arz etmektedir. Ve bu noktalarda yapacağımız tehlike arz eden bir hareket hem kendimizin hem de başka insanların canını tehlikeye atabilir. Aracın hızını bu riskli noktalarda yani , kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmak gerekmektedir. Aksi takdirde aşırı hızlı ilerlerken dar köprülerde veya yaya geçitlerinde olası bir kazaya davetiye çıkarırsınız. Araçlarımızı hız limitleri dahilinde sürmeliyiz. Özellikle aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamız yapmamız gereken en önemli görevlerden biridir. Aksi halde bu kural ihlali belirlenirse Trafik Cezası Madde 52/1-a kapsamında cezaya çarptırılırsınız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesinde; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda Trafik Kanunun 52/1-a maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

 

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesinde belirtilen ; aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 52/1-a maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz