Trafik Cezası Madde 51/5-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 51/5-b

Trafik Cezası Madde 51/5-b

Kara Yolları Trafik Kanununun trafik ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 51/5-b  de; hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak durumunda Trafik Cezası Madde 51/5-b si ihlal edilmiş olunur. Bu ihlal kapsamında sürücülere çeşitli cezalar verilmektedir. Bu cezalar yeri Mülki amiri tarafından tahsil edilmektedir. Trafik zabıtasınca bir cezanın müdahalesi ve ücretin tahsili söz konusu değildir. Trafik Cezası Madde 51/5-b’de anlatılmak istenen şey aslında bazı sürücüler çeşitli cezalardan kurtulmak amacıyla kullanımı yasak olan cihazlar bulundurmaktadırlar. Biliyorsunuz yollarda aşırı hızı önlemek amacıyla radar noktaları bulunmaktadır. Bu radar noktalarının bazıları görülebilir iken bazıları ise gizlenmiştir. Hali hazırda radar noktasına gitmezden önce uyarı levhaları ile hızımı düşürmemiz önerilmektedir. Fakat bazı noktaları ise gözden kaçırmaktayız. İşte bu durumun önüne geçmek yada diğer bir deyiş ile başka hız denetleme ve radar noktalarını tespit edip hızını ona göre ayarlayarak cezadan kurtulmaya çalışan sürücüler bulunmaktadır. Bu tespiti de bazı  hız sınırlarını tespite yarayan cihazlar sayesinde yapmaktadırlar. Bu cihazlar radar noktalarının yerini tespit ederek sürücüyü uyarmaktadır. Sürücü de bu noktaya varmadan önce hızını düşürmektedir. Bu durum bir kurnazlık örneği olduğu için yasal değildir. Bu yüzden Trafik Cezası Madde 51/5-b de;  hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak koşulunda sürücülere trafik cezaları uygulanacaktır.  Trafik Cezası Madde 51/5-b kapsamındaki değerlendirmeleri aşağıdaki yazımızdan bulabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 51/5-b maddesinde; Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak durumunda, Trafik Kanunun 51/5-b maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 51/5-b maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak durumunda ‘ İşletenlere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 51/5-b maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası 1.698 TL.den 2.560 TL’ye kadardır. Fakat Trafik zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmamaktadır. Ayrıca bu ceza ise 4 ile 6 ay boyunca uygulanmaktadır.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 51/5-b maddesine göre Mülki Amirce İdari Para Cezası 1.698 TL.den  2.560 TL’ye kadar olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 51/5-b maddesinde belirtilen ;Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 51/5-b maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Ayrıca cihazlar mahkeme kararıyla müsadere edilir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz