Trafik Cezası Madde 31/2 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 31/2

Trafik Cezası Madde 31/2

Trafik Cezası Madde 31/2 e göre ; takoğraf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal etmek veya bozulmasına vasıta olmak, bu durumdaki cihazları araçlarda kullanmak durumunda Trafik Cezası Madde 31/2 ihlal edilmiş olunur. Trafik Cezası Madde 31/2 ihlali kapsamında ise sürücülere idari para cezası verilir. Bu para cezası diğer trafik cezalarına göre daha yüksek ve daha uzun sürelidir. Bu idari para cezası da Mülki Amir tarafından tahsil edilir. Trafik zabıtasınca para tahsili söz konusu olmamaktadır. Aynı zamanda sürücüye idari para cezası haricinde herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Trafik Cezası Madde 31/2 de belirtildiği gibi; takoğraf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal etmek veya bozulmasına vasıta olmak, bu durumdaki cihazları araçlarda kullanmak durumunda kural ihlali yapılmış olur ve bu durumda cezai işlem başlatılır. Takoğraf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal etmek veya bozulmasına vasıta olmak durumunda ya en kısa zamanda tamirinin yapılması ya da en kısa zamanda yerine yenisinin alınması ve değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer bozuk veya arızalı takoğraf veya taksimetre cihazları var ise bu durumda da araçlarda bu tür cihazların bulundurulmaması yahut kullanılmaması gerekmektedir. Yerine yerini birer tanesi alınıp değiştirilip kullanılması önem arz etmektedir. Eğer bu tür kuralların takip edilmeyip, bozuk veya olmayan cihazlar ile trafiğe çıkılır ise ve bu durum trafik denetimlerinde saptanırsa, bu durumda Trafik Cezası Madde 31/2 kapsamında aşağıda ayrıntılı bir şekilde verdiğimiz bilgiler ışığında cezai işlem uygulanacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 31/2 maddesinde; takoğraf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal etmek veya bozulmasına vasıta olmak, bu durumdaki cihazları araçlarda kullanmak durumunda Trafik Kanunun 31/2 maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere; takoğraf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal etmek veya bozulmasına vasıta olmak, bu durumdaki cihazları araçlarda kullanmak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 31/2 maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Takoğraf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal etmek veya bozulmasına vasıta olmak, bu durumdaki cihazları araçlarda kullanmak durumunda ‘ Sorumlulara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 31/2 maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası 6.415 Türk Lirasıdır. Fakat Trafik zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmamaktadır. Ayrıca bu ceza ise 3 ile 6 ay boyunca uygulanmaktadır.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 31/2 maddesine göre Mülki Amirce İdari Para Cezası 6.415 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 31/2 maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Sürücüler İçin Ceza Puanı, Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz