Trafik Cezası Madde 31/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 31/1-a

Trafik Cezası Madde 31/1-a

Ülkemizde kara yollarında güvenliği ve asayişi sağlamak amacı ile oluşturulan Trafik Kanunu, kanun kapsamında kurallara uymayan sürücüler için ise trafik cezaları rehberi bulunmaktadır.  Bu ceza rehberi ceza maddelerinden oluşmaktadır. Trafik Cezası Madde 31/1-a ; özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak durumunda Trafik Cezası Madde 31/1-a ihlal edilmiş olunur. Bu ihlal kapsamında sürücülere idari para cezası verilmektedir. Ayrıca sürücülere ceza puanı da verilmektedir. Trafik Cezası Madde 31/1-a göre; trafik yönetmeliğinde bulundurulması zorunlu olan araç ve gereçleri araçlarda kullanıma hazır bulundurmak gerekmektedir. Bu araç ve gereçlerin başında yangın söndürücü tüpler, ilk yardım çantaları ,  yedek lastik vs. gibi şeyler gelmektedir. Bu araç ve gereçlerin bir kaza durumunda kullanıma hazır olması önem arz etmektedir. Bu yüzden özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmalı, kullanmalı veya kullanılır şekilde bulundurmamız önemlidir. Aksi halde Trafik Cezası Madde 31/1-a ihlali sonucu sürücü cezaya tabii tutulacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 31/1-a maddesinde; özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak durumunda Trafik Kanunun 31/1-a maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 31/1-a maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 31/1-a maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 31/1-a  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 31/1-a maddesinde belirtilen ; özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”10” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 31/1-a maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması, Mahkemelerce Belgelerin İptali, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz