Trafik Cezası Madde 23 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 23

Trafik Cezası Madde 23

Trafik kanununda yer alan ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 23′de ; tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkmak durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Trafik Cezası Madde 23 de  araçların sahip olduğu trafik veya tescil belgelerini aynı zamanda tescil plakalarını araçlarında her daim bulundurmaları gerekmektedir. Trafik çevirmelerinde artık ehliyet ruhsat yanında araçların tescil belge ve plakaları kontrol edilmekte ve trafik belgelerinde uygun olması amaçlanmaktadır. Bu yüzden bu belgeleri bulundurmayan araç sahiplerine Trafik adde 23 kapsamında idari para cezası uygulanmaktadır.  Ayrıca bazı yaptırımlarda uygulanmaktadır. Trafik Cezası Madde 23 ile ilgili tüm bilgilere aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 23. maddesinde; tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkmak durumunda Trafik Kanunun 23. maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, Tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkmak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 23.  maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkmak durumunda ‘Uymayanlara’ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 23. maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 23.  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 23.  maddesinde belirtilen tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkmak durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”10” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Trafikten Men Durumu

Kara yolları Trafik Kanunun 23. maddesi ihlal edildiğinde verilen cezalara rağmen bu ihlal tekrarlandığında ve ceza puanı 100 ve daha fazlası haline geldiğinde, hatta bazı durumlarda ihlal kazalara da sebebiyet vermiş ise  sürücüler ”Araçlar” trafikten men edilirler. Ve gerekli şartlar yerine geldiğinde ancak o zaman tekrar trafiğe çıkabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 23.  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması, Mahkemelerce Belgelerin İptali, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Ayrıca araca ait tescil belgesi ve/veya motorlu araç trafik belgesi araç üzerinde bulundurmayan ve tescil kayıtlarından gerekli bilgileri tespit edilemeyen araçlar ile tescil plakası üzerinde ve uygun durumda bulunmayan araçlar eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilecektir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz