Trafik Cezası Madde 118 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 118

Trafik Cezası Madde 118

Trafik Cezası Maddelerinden olan 118. madde; Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmak durumunda bu maddenin ihlal edildiğini anlatıyor. Bildiğiniz gibi trafikte yaptığımız kural ihlallerinin bazıları ehliyete ceza puanı olarak işlenir ve 1 yıl içerisinde bu ihlaller 100 ceza puanını aştığı takdirde sürücü yeni bir trafik ceza maddesinin ihlalini yapmış olacaktır. Sürücülerin kurallara uymadıkları durumlarda verilen ceza puanları ehliyetlerine işlenirken bu cezaların devamı sürücülerin ehliyetlerine el konmasına hatta devam eden kural ihlalleri ve artan ceza puanları ehliyetlerin tamamen iptal olmasına ve sürücülerin bir daha araç kullanamamasına neden olmaktadır. Trafik Cezası Madde 118 belirtilen Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmak durumunda; sürücülerin ehliyetleri 1.defasında 2 ay olmak üzere Trafik zabıtaları tarafından geri alınır. 2.defasında ise ehliyetler 4 ay süresince sürücüden geri alınır. Bu ihlal 3.defasında tekrarlandığında ise sürücünün ehliyetinin mahkemelerce iptali için dava açılır ve bu davadan sonra sürücü suçlu bulunur ise kişi araç sürmekten men edilir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 118 de ; Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmak durumunda Trafik Kanunun 118. maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise Trafik zabıtasınca belgelerin geri alınması ve mahkemelerce belgelerin iptali şeklinde yapılmaktadır. Herhangi bir idari para cezası uygulanmamaktadır.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere ; Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 118. maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmak durumunda ‘Sürücülere ‘ uygulanacak olan ceza belgelerin geri alınması veya belgelerin iptali şeklinde yapılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 118. maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarında ; 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre Mülki Amirce belirlenecek idari para cezası ya da Trafik zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmamaktadır.

Mülki Amirce Ya Da Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 118. maddesine göre Mülki Amirce ya da Trafik zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmamaktadır.

Belgelerin Geri Alınması Nasıl ve Kimler Tarafından Yapılır?

Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmak durumunda; 1.defasında 2 ay olmak üzere belgeler  Trafik zabıtasınca sürücüden geri alınır. 2.defasında ise bu belgeler 4 ay süresince sürücüden geri alınır. Belgelerin olmadığı sürelerde sürücülerin araç kullanması yasaktır.

Belgelerin İptali Nasıl ve Kimler Tarafından Yapılır?

Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücüler  3.defasında ise Mahkemelerce araç sürmeye yetkilendirilmiş belgelerinin iptali için dava açılır. Bu dava mahkemelerde görülür. Ve bu davalar kapsamında sürücünün belgelerine el konur ve iptali sağlanır. Bu belgelerin iptali sonrasında sürücü bir daha araç süremez.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Ceza puanı nedeniyle sürücü belgesi geri alınanlar; birinci defa eğitime, ikinci defa da psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar, muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali yoksa belgesi iade edilir.

Ayrıca Kara yolları Trafik Kanunun 118. maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre Mülki Amirce belirlenecek idari para cezası , Sürücüler İçin Ceza Puanı, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz