Trafik Cezası Madde 104 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 104

Trafik Cezası Madde 104

Trafik Kanununda Trafik Cezası Madde 104; gözetim, onarım bakım, alım, satım veya araçta değişiklik yapılması amacıyla kendisine teslim edilen araçların zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmamak durumunda trafik ihlali olduğunu kabul edecektir.  Trafik Cezası Madde 104 kapsamında herhangi bir aracı; gözetim, onarım bakım, alım, satım veya araçta bir değişiklik yapılması için teslim alan kişinin aracın zorunlu mali sorumluluk sigortasını yapması gerekmektedir. Her ne kadar araç o kişiye ait olmazsa bile aracın sorumluluğu ona ait olduğu için ve aracı bir fiil kendisi kullandığı veya kullanımına izin verdiği için aracın  zorunlu mali sorumluluk sigortası yapılmalıdır. Bazı durumlarda sürücüler araçların kendilerine ait olmadığı durumunun arkasına saklanarak zorunlu mali sorumluluk sigortasını yapmaktan kaçınmaktadırlar. Fakat bu araçlar ile gözetim, onarım bakım, alım, satım veya araçta değişiklik yapılması durumunda araçların zorunlu mali sorumluluk sigortası yapılmalıdır. Aksi halde Trafik Cezası Madde 104 kapsamında; gözetim, onarım bakım, alım, satım veya araçta değişiklik yapılması amacıyla kendisine teslim edilen araçların zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmamak durumunda trafik ihlali olduğunu kabul edecektir. Bu araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası olmaksızın çalıştıran yani mesleki faaliyette bulunduran kişilere Mülki amirce idari para cezası uygulanacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 104 de ; gözetim, onarım bakım, alım, satım veya araçta değişiklik yapılması amacıyla kendisine teslim edilen araçların zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmamak durumunda Trafik Kanunun 104. maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin  ”Mülki Amiri ” tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere ;Gözetim, onarım bakım, alım, satım veya araçta değişiklik yapılması amacıyla kendisine teslim edilen araçların zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 104. maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Gözetim, onarım bakım, alım, satım veya araçta değişiklik yapılması amacıyla kendisine teslim edilen araçların zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmamak durumunda ‘Mesleki faaliyette bulunanlara ‘ uygulanacak ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 104. maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası 6.415 Türk Lirasıdır. Fakat Trafik zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmamaktadır.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 104. maddesine göre Mülki Amirce İdari Para Cezası 6.415 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Bu sigortayı yaptırmayan teşebbüs sahiplerinin iş yerleri, mahallin en büyük mülki amirince 15 güne kadar faaliyetten men edilir. Ayrıca Kara yolları Trafik Kanunun 104. maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Sürücüler İçin Ceza Puanı, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz