Trafik Cezaları Nereye Ödenir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Araç Sorgulama

İnternet üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinden en genel olanı araç sorgulama işlemidir. Araç alım satımlarında özellikle ikinci el alım-satımlar söz konusu olduğunda araç sorgulaması yapmak çok önemlidir. Çünkü araç hakkında doğru bilgiler edinilmediğinde dolandırma olayları çok sık görülmektedir. Araç sorgulama işlemleri sayesinde vatandaşlar araçla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirler. Hemde araç sorgulama işlemini kolay bi şekilde mobil telefonlardan yapabilecekleri gibi internet ortamından da oturdukları yerden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. İkinci el araç tercih edecek sürücüler için, aracın hasar geçmişini, kaza bilgilerini, sigorta poliçelerini sorgulatarak araçla ilgili tüm bilgileri öğrenmeleri önemlidir.

Araç sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden online şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Araç alım-satımı yapacak herkes sadece e-devlet şifresiyle birlikte bu sistem üzerinden istediği araçla ilgili gerekli bilgilere ulaşabilir, güvenli bir şekilde araç alışverişi yapabilir. Araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilecekleri diğer bir internet sayfası tramer sorgulama sayfasıdır. Tramer sayfası da tescilli tüm araçlarla ilgili bilgilerin bulunduğu güvenli bir veri tabanıdır. Siz de araç sorgulama işlemleri sayesinde araçla ilgili doğru bilgilere ulaşılarak dolandırılma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Plaka Sorgulama

Araç sorgulama işlemlerinde kullanılan bilgilerden en önemlisi plaka kodu’dur. Araç alım-satımlarında vatandaşların araç üzerine rehin, borç, ceza olup olmadığını öğrenmelerinin önemli olduğunu belirttik.  Alınıp-satılacak bu araçlarla ilgili tüm bilgileri plaka sorgulama işlemi ile gerçekleştirmek mümkündür. Alım-satım işlemlerinde önemli rol oynayan noterler de kişilerden araçla ilgili bütün bilgilere sahip olmasını isteyecektir. Bunun nedeni de noterlerin üzerinde ceza, borç ve rehin işlemi bulunan araç satım işlemini gerçeklesi yasal değildir.

Eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü tüm araç sahiplerinin bilgilerini saklamaktaydı. Şimdi günümüzde bu dolandırıcılık olaylarına karşı herkesin araç plakasından aracın üzerine tescil edildiği kişinin isim ve soyismini öğrenebilme yetkisi verilmiştir. Online şekilde araç plaka sorgulama işlemi gerçekleştimenin iki farklı yolu vardır.  E-devlet sistemi üzerinden plaka sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz gibi Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesinden de aracın plaka kodu ve kişinin kimlik bilgileri ile sorgulama yapmanız mümkündür.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plaka Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

GİB Üzerinden Plakadan Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

CEZA SORGULAMA

Trafik Cezası Sorgulama

Kişilerin trafikte koyulmuş olan belirli kurallar dışında hareket etmesi sonucunda kanunlarla da desteklenen bir şekilde cezalar verilmektedir. Bu yükümlülükler bazen bizim hatalarımız sonucunda değil dış etmenlerle de meydana gelebilir. Bu durumlarda değerlendirilmektedir ve hatalı bir durum olduğu zaman cezaya maruz kalınabilir. Bu cezaların yazılması sonucunda size bir tebliğ gönderiliyor. Bu tebligat elinize geçtikten sonra size verilmiş olan trafik cezalarının ödenme süresi başlamış oluyor. Cezaların ödenmesi için belirlenmiş olan süre zarfını geçmemeye özen gösterseniz daha iyi olmaktadır. Çünkü cezaların gecikmesine karşılık ilave cezalarda verilebilir. Bu cezalarınızı belirlenmiş olan yerlerden önce trafik cezası sorgulama işlemini yaparak ardından da trafik cezası ödeme işlemi ile kolayca ödeyebilirsiniz.
Plaka üzerinden araç sahibinin isim ve soyisim bilgilerine ulaşabileceğiniz araca herhangi bir tarihte yazılmış olan cezaları da öğrenebilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemini internet üzerinden evinizden çıkmadan gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmenin ilk yolu Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfasıdır. Bu online portal, Emniyet Genel Müdürlüğünce(EGM) hazırlanmış olup trafik cezası sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar için oluşturulmuş güvenilir bir sayfadır.  EGM üzerinden trafik cezası sorgulaması yapmak için aşağıda verilen linki tıklayarak araç üzerine yazılan tüm cezalara ulaşabilirsiniz.
Yukarıda belirtilen sayfa açıldığında başta aracın üzerine tescilli olduğu kişinin isim, soyisim, TC kimlik numarası ve doğum tarihi ile ilgili bilgileri gerekli yere doğru ve eksiksiz şekilde girdikten sonra mavi butonla belirtilen “Doğrula” butonuna tıklamanız yeterlidir. Trafik cezası sorgulama işlemini tamamlamak için karşınıza gelecek ekrandaki seçeneklerden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama simgesini tıklayarak işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Trafik ceza sorgulama işlemini tamamladıktan sonra eğer aracınıza yazılan ceza borcu varsa yine bu borcu da online şekilde anlaşmalı banka kartları ile ödemeniz mümkündür. Trafik ceza sorgulama işlemine başlamak için aşağıda verdiğimiz linki tıklamanız yeterli olacaktır. Bizlerde bu yazının devamında trafik cezaları nereye ödenir sorusuna cevap vereceğiz.

EGM Resmi Sitesinden Trafik Ceza Sorgulama İşlemine Başlamak için TIKLAYINIZ!

Trafik Cezaları Nereye Ödenir ?

Trafik cezaları cezanın kesildiği anda ödendiği gibi tebliğden sonrada ödenebilmektedir. Eğer tebliğden sonra ödeme yapacak olursak trafik cezaları nereye ödenir sorusunun iki cevabı vardır.

trafik cezası sorgulama

Araç Borç Sorgulama

Plakadan Borç Sorgulama

Araç sahiplerine kolaylık sağlamak amacıyla geliştirilen online sistemler sayesinde tüm vatandaşlar internet üzerinden araçların plakadan borç sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Plakadan borç sorgulama işlemi üç farklı online siteden sorgulanabilmektedir. Bunlardan ilki Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sayfasıdır ve diğeri de E-devlet sitesinin resmi sitelerinden gerçekleştirilebilir. Sunulan diğer seçenek ise Gelir İdaresi Başkanlığının online sitesidir. Tüm vatandaşlar bu sorgulama siteleri sayesinde araçları üzerindeki borçları öğrenebilir ve aynı zamanda evlerinden çıkmadan anlaşmalı bankaların kredi kartları sayesinde ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesinden araç borçlarının sorgulanması ile borçlarınızın ne zaman kesildiği , borçların ne zaman ödeneceği gibi birçok bilgiye bu site aracılığıyla elde edebilirsiniz. Hatta site üzerinden varsa borcunuzu anlaşmalı bankaların kredi karları aracılığuyla kolayca ödeyebilirsiniz. Aşağıda site üzerinden yapabileceğiniz işlemler ayrıntılı şekilde anlatılmıştır.

GİB Borç Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sayfasında ödemenizi yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapılması gereken yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan hemen sonra karşınıza gelecek ekrandan ilk madde de yer alan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğini tıklayarak GİB borç sorgulama işleminize devam edebilirsiniz.

Açılan yeni ekranda ilk olarak plakanızı bitişik bir şekilde yazarak özel plaka ise belirtilmesi gerekmektedir. Ardından T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı gerekli yere doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Arkasında tescil tarihinizi de yazarak ‘tamam’ tuşuna basmanız gerekmektedir. Böylelikle sisteme girişinizi yapacaksınız ve ardından yönlendirildiğiniz şekilde kredi kartınızla trafik cezası ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca interaktif bankacılığın günümüzde yaygın olarak kullanılmasından dolayı da ödeme işlemlerinizi internet bankacılığı ile kendi hesabınızdan kolay ve hızlı bir şekilde ödemenizi yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Sitesinden Borçlarınızı Ödemek İçin TIKLAYINIZ !

 • Nakit Olarak Paranın Ödeneceği Ödeme Yerleri

Nakit olarak ödeme yapabileceğimiz noktalar

Trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra, yukarıda belirtilen yerlerden ödeme işlemlerinizi kolay bir şekilde nakit para veya kredi kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Hasar Kaydı Sorgulama

Trafik kazalarının sıklıkla yaşandığı ülkemizde kaza sonucu hasar alan araçların tüm hasar bilgileri veri tabanına işlenmekte. Araç alım-satımlarında özellikle ikinci el araç alacaklar için hasar kaydı sorgulama çok önemli bir konudur. Hasar kaydı sorgusu ile almak istediğiniz aracın daha önce trafikte geçirdiği tüm kaza ve hasarlarla ilgili bilgilere ulaşabilme imkanınız bulunmaktadır. Özellikle kaza geçirmiş çok büyük hasar görmüş olması değil aracın üzerindeki en küçük çizik bile hasar kaydı olarak sisteme girilmektedir. Hasar kaydı olan araçların fiyat aralığı da buna bağlı olarak azalacağı için eğer ikinci el araç alacaksanız öncesinde aracın hasar kaydı sorgulamasını yapmanız bütçeniz içinde iyi olacaktır. Yazımızın devamında bahsi geçen hasar kaydı sorgulama işlemlerini nasıl yapabileceğiniz ayrıntılı şekilde anlatılacaktır.

Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi ikinci el araç alım-satım durumlarında aracın kazaya karışıp karşımadığını ya da hasarı olup olmadığını öğrenmeleri önemlidir. Vatandaşların bu işlemleri internet üzerinden kolaylıkla  gerçekleştirebileceği siteler kurulmuştur. Hasar kaydı sorgulama işlemi online şekilde iki farklı sistem üzerinden gerçekleştirileceği gibi hangi GSM operatörü olduğu farketmeksizin SMS ile de sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Sürücüler için büyük kolaylık sağlayan bu sistemlerden ilki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi online sitesidir. Bu sistemde hasar kaydı sorgulama işlemini uygulamak için üç farklı seçenek sunulmuştur. Bu üç seçenek için ayrı ayrı bilgiler girilmesi gerekmektedir. Sizde elinizde sorgulamasını yapacağınız aracın hangi bilgileri elinizde bulunuyorsa o sistemi seçerek gerekli alanları doldurduktan sonra hasar kaydı sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında bu işlemler ayrıntılı şekilde görsellerle anlatılmıştır. Hasar kaydı sorgulama sisteminde ikinci site ise e-devletin resmi sitesidir. E-devlet şifrenizle kolaylıkla giriş yapabileceğiniz sistem son derece güvenlidir. Sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama için güvenli ağlara yönlendirilebilir ve hasar kaydı sorgulama işleminizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama

Öncelikle Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi sitesine aşağıda vereceğimiz link ile giriş yaparak işleminize başlayabilirsiniz.  Hasar kaydı sorgulama işlemlerinin ilk basamağında  açılan sayfada Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme başlıklı giriş ekranını göreceksiniz. Açılan sekmede sizden elinizdeki bilgilere göre üç giriş sisteminden birini seçmeniz beklenmektedir. Bu seçeneklerden ilki Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama işlemidir. Eğer bu seçenkle devam etmek istiyosanız belirtilen bölmelere istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girmeniz gerekmektedir. Bilgileri girdikten hemen sonra Resimde belirtilen karakterleri büyük küçük ve sayı sistemine bağlı kalarak girdikten sonra mavi ile belirtilen Ara butonunu tıklayarak hasar kaydı sorgulama işleminiz gerçekleştirmiş olacaksınız.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi sitesinden sorgulama yaparken seçeceğiniz ikinci seçenek ise Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama işlemidir. Eğer elinizde bu bilgiler varsa öncelikle bu başlığa tıklayarak gerekli bilgileri girebileceğiniz alanın açılmasını sağlamalısınız. Bu alana da Plaka Kodu ile Sigortalı vergi kimlik numarasını girdikten sonra ilk işlemde olduğu görselde belirtilen karakterleri büyük küçük ve sayı sistemine bağlı kalarak girdikten sonra mavi ile belirtilen Ara butonunu tıklayarak hasar kaydı sorgulama işleminiz gerçekleştirmiş olacaksınız.
hasar kaydı sorgulama2

Sistemdeki üçüncü ve son giriş sistemi Plaka Kodu ve Sürücü TC kimlik no ile yapılacak olan sorgulamadır. Yine aynı şekilde başlığa tıklayarak giriş bölmelerini açıp istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurduktan hemen sonra ara butonuna basarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Aşağıdaki görselde de doldurmanız gereken alanlar ayrıntılı şekilde işaretlenmiştir.

hasar kaydı sorgulama3

Sigorta Gözetim Sisteminden Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi 2008 yılından bu yana kullandığımız son derece güvenilir bir bilgi sistemidir. Bu sisteme erişim için TC kimlik no ve E-devlet şifresi gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz bulunmuyorsa bu şifreyi en yakın PTT şubesinden cüzi bir ücretle temin edebilir ve hasar kaydı sorgulası dahil tüm sorgulamaları bu sayfa üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemi sayesinde devlet daireleri önünde uzun kuyruklar beklemeden evinizden online şekilde işlem yapabilmeniz mümkün hale gelmiştir. E-devlet üzerinden hasar kaydı sorgulaması yapmak için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak istenildiği gibi TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız beklenmektedir. Giriş yaptıktan sonra sistemdeki e-hizmetler üzerinden istediğiniz sorgulama işlemini yapabileceksiniz. E-devletten hasar kaydı sorgulama yapmak için aşağıda verdiğimiz linki tıklayarak işleminize hemen başlayabilirsiniz.

E-Devlet İle Hasar Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. basri dinçer dedi ki:

  Ev adresime gönderilen trafik idari para cezasını internetten ödemek için giriyorum borcunuz yoktur yanıtı ile karşılaşıyorum. lutfen bana yardımcı olurmusunuz.

  1. onur ersoy dedi ki:

   Henüz sisteme girilmediği için gözükmeyebilir. O yüzden indirimli ödemek için vergi dairesinde bile eve gelen tebligatı sorarlar. Bu tebligatla Cezayı internetten indirimli olarak ödemek de mümkün.

 2. veysel macaroğlu dedi ki:

  slm benim 3 yıl önce trafık ceza borcum odemek istedim odeyemedım bana yardımcı olursanız sevınırım

 3. Harun dedi ki:

  Gecmisten gelen trafik cezası var yapılandırmak icin nufusu kayıtlı yerde yapmak zorundamıyım calıstıgım ilcede yapma sansım yokmu acaba az bir zaman kaldı tşkler

Yorum Yaz