Trafik Cezaları Nereye Ödenir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Kişilerin trafikte koyulmuş olan belirli kurallar dışında hareket etmesi sonucunda kanunlarla da desteklenen bir şekilde cezalar verilmektedir. Bu yükümlülükler bazen bizim hatalarımız sonucunda değil dış etmenlerle de meydana gelebilir. Bu durumlarda değerlendirilmektedir ve hatalı bir durum olduğu zaman cezaya maruz kalınabilir. Bu cezaların yazılması sonucunda size bir tebliğ gönderiliyor. Bu tebligat elinize geçtikten sonra size verilmiş olan trafik cezalarının ödenme süresi başlamış oluyor. Cezaların ödenmesi için belirlenmiş olan süre zarfını geçmemeye özen gösterseniz daha iyi olmaktadır. Çünkü cezaların gecikmesine karşılık ilave cezalarda verilebilir. Bu cezalarınızı belirlenmiş olan yerlerden önce trafik cezası sorgulama işlemini yaparak ardından da trafik cezası ödeme işlemi ile kolayca ödeyebilirsiniz. Bizlerde bu yazımızı trafik cezaları nereye ödenir sorusuna cevap verebilecek şekilde oluşturduk.

Trafik Cezaları Nereye Ödenir ?

Trafik cezaları cezanın kesildiği anda ödendiği gibi tebliğden sonrada ödenebilmektedir. Eğer tebliğden sonra ödeme yapacak olursak trafik cezaları nereye ödenir sorusunun iki cevabı vardır.

trafik cezası sorgulama

 • Online Olarak İnternetten Trafik Cezası Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin resmi sayfasında ödemenizi yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapılması gereken yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan yeni ekranda ilk olarak plakanızı bitişik bir şekilde yazarak özel plaka ise belirtilmesi gerekmektedir. Ardından T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı gerekli yere doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Arkasında tescil tarihinizi de yazarak ‘tamam’ tuşuna basmanız gerekmektedir. Böylelikle sisteme girişinizi yapacaksınız ve ardından yönlendirildiğiniz şekilde kredi kartınızla trafik cezası ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca interaktif bankacılığın günümüzde yaygın olarak kullanılmasından dolayı da ödeme işlemlerinizi internet bankacılığı ile kendi hesabınızdan kolay ve hızlı bir şekilde ödemenizi yapabilirsiniz.

GİB İnternet Sitesinden Trafik Cezalarınızı Ödemek İçin TIKLAYINIZ !

 • Nakit Olarak Paranın Ödeneceği Ödeme Yerleri

Nakit olarak ödeme yapabileceğimiz noktalar

Trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra, yukarıda belirtilen yerlerden ödeme işlemlerinizi kolay bir şekilde nakit para veya kredi kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. basri dinçer diyor ki:

  Ev adresime gönderilen trafik idari para cezasını internetten ödemek için giriyorum borcunuz yoktur yanıtı ile karşılaşıyorum. lutfen bana yardımcı olurmusunuz.

  1. onur ersoy diyor ki:

   Henüz sisteme girilmediği için gözükmeyebilir. O yüzden indirimli ödemek için vergi dairesinde bile eve gelen tebligatı sorarlar. Bu tebligatla Cezayı internetten indirimli olarak ödemek de mümkün.

 2. veysel macaroğlu diyor ki:

  slm benim 3 yıl önce trafık ceza borcum odemek istedim odeyemedım bana yardımcı olursanız sevınırım

 3. Harun diyor ki:

  Gecmisten gelen trafik cezası var yapılandırmak icin nufusu kayıtlı yerde yapmak zorundamıyım calıstıgım ilcede yapma sansım yokmu acaba az bir zaman kaldı tşkler

Yorum Yaz