Sigara İçme Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Sigara İçme Cezası

Sigara İçme Cezası

Sağlıklı bir yaşam yada sağlıklı bir yaşam tarzı tüm bireylerin benimsemesi gereken bir hayat stili olması gerekmektedir. Hepimiz günlük iş yoğunluğumuz içerisinde bazen kendi sağlığımıza özen göstermeye biliyoruz. Haliyle bu durum tüm günümüze yayılıyor. Sağlıklı bir yaşam doğru nefes almakla başlar ve organik ürünler tüketerek içki sigara gibi şeylerden de uzak durarak devam edilir. Maalesef ülkemizde sağlıklı olma tanımını biraz daha farklı olmaktadır. Öyle ki sigara gibi insan sağlığını her anlamda etkileyen faktörlere oldukça yakın olduğumuz görülmektedir. Sigara hem içenin hem de içmeyenin fazlasıyla etkilendiği bir maddedir. İçen kişinin hem iç organları hem de dış görünüşü ayrı ayrı zarar görmektedir. Ayrıca sigara dumanına maruz kalan herkesin de zarar görmesine neden olmaktadır. İnsanlar tarafından keyif verici rahatlatıcı bir ürün olarak kullanılmaktadır. Fakat insan vücudunda başta nefes darlığı olmak üzere birçok probleme yol açmaktadır. Hani rahatlatıcı etkisinin tesellisi sonunda kişiler üzerinden ağır hastalıkların oluşmasına sebep oluyor. Türkiye’de ise sigara içme oranı çok yüksek olmakla beraber çok küçük yaşlardaki kişiler tarafından dahi kullanılmaktadır. Bu durumda tüketilen bu ürünün ortama da zararı fazlalaşmaktadır. Sigara tüketimini sınırlandırmak ve içmeyenlerin daha az zarar görecek şekilde düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeye göre artık insanlar açık alanda diledikleri gibi sigara içemeyecekler. Kafe ve restoranların sigara içilmesi için ayrılmış yerlerinde, devlet dairelerinde veya iş yerlerinde belirlenmiş sigara içilme bölmelerinde sigara tüketilmektedir. Şayet sigara içilmesinin uygun olmadığı yerlerde sigara içmeye çalışan kişiler yasa çerçevesinde sigara içme cezasına maruz bırakılır. Ve bu cezalar her yıl artırılmaktadır.

Son istatistiklere göre Türkiye’de 24 milyon tiryakiyi bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı, 2016 itibarıyla sigara cezalarına zam yapacak. Bu kişileri yakından ilgilendiren yeni cezalar, 1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe girecek. Duvarlarda asılı olarak gördüğümüz “72 TL ceza” afişleri ise geçmişte kalacak. 2015 de 100 lira olan ceza 105 liraya sigara yasağı uygulanan yerlerde ihlal tespit edildiğinde kesilen cezalara zam yaptı. Bakanlık verilerine göre, yasağın başladığı 2010 yılından bu yana 12 milyon denetim gerçekleştirildi. Denetimlerde ihlal görülen mekanlara 121 milyon TL ceza kesildi. Üçüncü ihlalden sonra işletmelere 10 günden bir aya kadar kapatma cezası verildi. Bu denetimler artık zamlanmış tarifeye göre yapılmaktadır. Buna göre ceza tarifesinin zamlı halini tablo olarak hazırlayan bakanlık, genelge olarak illere yolladı . Buna göre yeni sigara içme cezası bedelleri şöyle belirtilmiştir;

-Kapalı alanda, araçların sürücü koltuklarında, toplu taşıma araçlarında ve yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertesinde sigara içme cezası: 105 TL

-Yere izmarit, paket, ağızlık ve kağıt atanlara: 63 TL

-Mevzuata uygun ve herkes tarafından görülebilecek yasal uyarı yazısı asmayanlara: Bin 766 TL

-Tütün ürünlerine benzer şeker, sakız ve oyuncak satanlara: 28 bin 720 TL’den 143 bin 608 TL’ye kadar.

-Tütün kullanımına izin veren işletmelere,

-Sigara içilen alanları koku ve duman geçişini önleyecek şekilde düzenlemeyenlere,

-Tavan, kapı ve pencereleri dışında dört tarafında sert duvar olmayanlara,

-Standartlara uygun havalandırma tertibatı olmayanlara,

-18 yaşından küçüklerin sigara içilen ortama girmesine izin verenlere: Bin 432 TL’den 7 bin 179 TL’ye kadar.

-Tek tek sigara satana 17 bin 700 TL

-Tütün ürünlerinin paketlerini açarak tek tek sigara satanlara: Bin 766 TL’den 17 bin 700 TL’ye kadar.

-Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün satışı yapana: Bin 432 TL

-Pazarlama ve satışta 18 yaşını doldurmamış kişileri çalıştırana: 1766 TL

-Tütün ürünlerini otomatik makinelerde, telefon, televizyon ve internet gibi işletme dışından görülebilecek şekilde satanlara: 35 bin 403 TL’den 177 bin 37 TL’ye kadar.

-Satış belgesi olmaksızın ve satış belgesinde belirtilen yerin dışında tütün ürünü satanlara: 8 bin 848 TL – 88 bin 517 TL (toptan satış yapanlara)

-18 yaşını doldurmamış kişilere tütün ürünleri satışı yapanlara: 6 aydan 1 yıla kadar hapis verilecektir.

 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz