Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu

Trafik tescil sık duyduğumuz fakat herkes tarafından pek bilinmeyen bir konudur .Türkiye’de üretilmiş ya da yurt dışından alınan araçların teknik bilgilerini içinde barındıran araç uygunluk belgesi bilgileri araç üreticileri veya ithalatçılar aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Sıfır veya ikinci el araçların satışı yapıldığında, satışla ilgili bilgiler elektronik ortamda satımı gerçekleştiren kişiler tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine gönderilip alıcı adına plaka tescil isteğinde bulunulur. Araç ve alıcıyla alakalı verilerin bağlantılı sistemlerden doğruluğunun ve herhangi bir sınırlandırıcı şartın var olup olmadığının online olarak siteden doğrulanması ile, araca zorunlu kılınan vergilerin ödenmiş olduğu ve zorunlu mali sorumluluk sigortasının da yaptırılmış olduğu alakalı kurum ve kuruluşların bilgi işlem merkezlerinden online olarak doğrulanması gerekmektedir.

Aracı almak isteyen kişi ve satılacak olan araç ile ilgili tescile engel herhangi bir şeyin olmadığının anlaşılması durumunda, araç alıcısı adına tescil işlemi gerçekleştirilerek, aracı satacak olan bayi ise yeni araç sahibine aracın tescil edildiğine dair geçici bir belge gönderir. Araç satışı yapan bayiler otomatik sistemden plaka basım fişi alarak aracın tescil plakasını şoförler odasına müracaat ederek gerekli işlemleri tamamladıktan sonra plakayı bastırmaktadır. Bu belgeler bir ay boyunca geçerlidir ve belgeler herhangi bir trafik tescil kurumundan alınabilmektedir. Tescil yapılacak araçlardan istenen belgeler; fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi, T.C. kimlik numarası, zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası, uygunluk belgesi, ÖTV ödeme belgesi aslı, Tescil ve Trafik belgesi, Şoförler Odası’ndan yeni kayıt dosyasıdır. Tüm bu belgeler ile trafik tescil şubelerine giderek başvurunuzu yapıp plakanızı tescil ettirebilirsiniz. Tüm bu zahmetli işlemleri kolayca gerçekleştirebilmek adına öncesinde randevu almanız gereklidir. Şanlıurfa da bulunan trafik şubesinden trafik tescil işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için Ş.Urfa trafik tescil randevu nasıl alınacağını bu yazımızda ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştık.

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu Nasıl Alınır?

Trafik şubelerinde uzun bekleyişlere son vermek ve yığılmaları önlemek amacıyla randevu alma zorunluluğu ile tescil işlemleri daha kolay hale gelmiştir. Şimdi sizlere resimli örnekler ile birlikte nasıl kolay bir şekilde online olarak randevu alınacağını anlatmaya çalışacağız. Ş.Urfa trafik tescil randevu için ilk yapmanız gereken aşağıda verilen linke tıklamanız. Ardından siteye giriş yapmanız gereklidir. Daha sonra resimlerden de yola çıkarak işlemleri takip edebilirsiniz.

Ş.URFA trafik tescil randevu 1

Siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır. Buradan ‘randevu al’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Ş.URFA trafik tescil randevu 2

Ardından size en uygun tarihi belirlemeniz gereklidir.

Ş.URFA trafik tescil randevu 3

Yukarıda görülen resimde Haziran ve Temmuz ayları içerisinde size en uygun tarihte Ş.Urfa trafik tescil randevu almanız gereken seçeneği belirlemelisiniz.

Ş.URFA trafik tescil randevu 4

Tarihi belirledikten sonra, o tarihte gideceğiniz saat aralığını da belirlemelisiniz. Zaten saat aralıklarını seçerken kalan Ş.Urfa trafik tescil randevu sayılarından da haberdar olacaksınız. Bu durumda elinizi çabuk tutmanız gereklidir. Ş.Urfa trafik tescil randevu aralığını belirledikten sonra tam olarak randevu saatinizi de belirleyerek işleme devam etmelisiniz. Daha sonra TC kimlik numarası, randevu alacak kişinin adı ve soyadı, ve telefon numarası da girilir. Güvenlik kodu da doğru olarak girilir. Son olarak randevu al butonuna basılır ve Ş.Urfa trafik tescil randevu tamamlanır.

Bu sayede Ş.Urfa trafik tescil randevu alma işleminizi tamamlamış olursunuz. Randevu aldığınız gün, tarih ve saatini de bir kenara kaydederek o tarih geldiğinde gerekli belgeleriniz ile trafik şubelerine giderek tescil işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu Alma İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz