Plaka Tescil Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka Tescil Sorgulama

Plaka Tescil Sorgulama

Plaka tescil işlemleri sıkça duymaya başladığımız terimlerden biri olmaya başladı. Bu yazımızda sizlere plaka tescil işlemlerinin kısaca yapılışı ve sorgulaması hakkında bilgi vereceğiz. Türkiye’de üretimi yapılan ya da yurt dışından ithal edilen araçların teknik bilgilerini barındıran araç uygunluk belgesi bilgileri araç üreticileri veya ithalatçılar aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Sıfır veya ikinci el bir aracın satışı yapıldığında, satışa alakalı veriler elektronik ortamda satışı gerçekleştiren kişiler tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine gönderilip alıcı adına plaka tescil isteğinde bulunulur. Araç ve alıcıyla alakalı verilerin bağlantılı sistemlerden doğruluğunun ve herhangi bir sınırlandırıcı şartın var olup olmadığının online olarak siteden doğrulanması ile, araca zorunlu kılınan vergilerin ödenmiş olduğu ve zorunlu mali sorumluluk sigortasının da yaptırılmış olduğu alakalı kurum ve kuruluşların bilgi işlem merkezlerinden online olarak doğrulanması gerekmektedir.

Aracı alacak kişi ve satılacak araç ile alakalı tescile mani herhangi bir şeyin bulunmadığının anlaşılması halinde, araç alıcısı adına tescil işlemi gerçekleştirilerek, aracı satacak olan bayi ise yeni araç sahibine aracın tescil edildiğine dair geçici bir belge göndermelidir. Araç satışı yapan bayiler otomatik sistemden plaka basım fişi alarak aracın tescil plakasını şoförler odasına müracaat ederek gerekli işlemleri tamamladıktan sonra plakayı bastırmaktadır. Bu belgeler bir ay boyunca geçerlidir ve belgeler herhangi bir trafik tescil kurumundan alınabilmektedir. Tescil yapılacak araçlardan istenen belgeler; fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi, T.C. kimlik numarası, zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası, uygunluk belgesi, ÖTV ödeme belgesi aslı, Tescil ve Trafik belgesi, Şoförler Odası’ndan yeni kayıt dosyasıdır. Tüm bu belgeler ile trafik tescil şubelerine giderek başvurunuzu yapıp plakanızı tescil ettirebilirsiniz. Bu tescil işlemi ardından kendi aracınız ya da bir başka araç için plaka tescil sorgulama nasıl yapılır?

Plaka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka tescil sorgulama işlemlerinde aracın yola çıkmış olduğu gün itibariyle işlemler yapılır. Sıfır araçlarda tescil işlemlerini oto sanayiler yani araç satışının olduğu mekanlar yaparken ikinci el araçlarda ise işlem aracı kişilerle ya da bireysel yapılıyor. İstediğiniz aracın tescil tarihi öğrenmek için aşağıda bulunan linkten giriş yaparak başlayabilirsiniz.

plaka tescil sorgulama

Öncelikle araç plaka numarası girilir, plakanın özel plaka mı yoksa standart plaka mı olduğu seçilir, T.C. kimlik numarası veya vergi numarası girilir. Son olarak tescil tarihi de girilerek ‘tamam’ tuşuna basıldığında gerekli bilgiler ekrana gelecektir.

GİB Plaka Tescil Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Plaka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka tescil sorgulama E-Devlet sistemi üzerinden de yapılmaktadır. Öncelikle istediğiniz aracın tescil tarihini öğrenmek için aşağıda bulunan linkten E-Devlet sistemine giriş yaparak başlayabilirsiniz. Ardından kimlik doğrulama işlemini gerçekleştiriniz.

789523

Daha sonra PTT’den 2 TL karşılığında aldığınız E-Devlet şifresini ve T.C. kimlik numarasını giriniz. Giriş yaptığınız sayfada plaka tescil sorgulamasını yapabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plaka Tescil Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

EGM Plaka Tescil İşlemleri İle İlgili Detaylı Bilgi Edinmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz