Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezaları, araçların trafikte ilerlerken trafik ihlali ve trafik kazası yaptığı zamanlarda Emniyet güçlerince verilen cezadır. Her gün binlerce trafik ihlali yapılmaktadır. Bazı ihlaller insan hayatını tehdit edecek niteliğe sahiptir. Örneğin alkollü araç kullanımı ve aşırı hız en ağır trafik cezası verilen trafik ihlallerinden birkaçıdır. Çünkü bu ihlaller kaynaklı sonuçlar çok ağır ve yıkıcı olabilmektedir. Trafik ihlallerinin tespiti yol kenarlarında belli aralıklarla konumlandırılmış mobese kameraları sayesinde tespit edilir. Ve tespit edilen bu ihlaller trafik birimlerince cezai işlem uygulanmak üzere alınır. Bu cezalardan çoğunlukla haberdar olmayız bile. Alınan cezalar kişilere posta yoluyla adreslerine tebliğ edilir. Şayet evde bulunmazsanız ceza postası geri döner ve ceza ödeme tarihini aşma gibi durumlar ile baş başa kalabilirsiniz. Alınan trafik cezalarının belirlenen zaman diliminde ödenmesi ile faizli ceza ödemesine maruz kalmazsanız. Bu yüzden rutin olarak ceza sorgulama işlemleri yapmalısınız. Geliştirilen bu yeni sistemler ile plaka ile trafik cezası sorgulama işlemleri artık çok pratik ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka ile trafik cezası sorgulama işlemleri artık internet üzerinden yapılarak gerekli bilgilere daha da kolay ulaşılmaktadır. Yapılan plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri sayesinde birçok araç sahibi cezasını zamanında ve faizli ödemekten kurtulmaktadır. Plaka ile trafik cezası sorgulama işlemleri iki farklı sistem üzerinden yapılabilmektedir. Bunlardan ilki Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesidir. Plakadan trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

plaka ile trafik cezası sorgulama

Siteye girişi yaptıktan sonra isim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı gibi bilgileri sırasıyla girerek doğrula butonuna basmanız gerekmektedir. Ardından araca ait herhangi bir trafik cezası olup olmadığını öğrenmek için 4 farklı sorgulama tipi ekrana gelecektir.

plaka ile trafik cezası sorgulama

Bu seçeneklerden ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ butonuna tıklayarak aracınızın plakasına yazılan trafik cezasının miktarına, tarihine, son ödeme tarihi ve birçok ayrıntıya bu sorgulama sayesinde ulaşabilirsiniz.

Diğer bir plaka ile trafik cezası sorgulama yapabileceğiniz mecra ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesidir. Şayet bu siteden sorgulama işlemi yapmak isterseniz, ilk olarak aşağıdaki linke tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından aşağıda verilen resimler ile plaka ile trafik cezası sorgulama işlemini nasıl yapacağınız takip edebilirsiniz.

plaka ile trafik cezası sorgulama

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzre sırasıyla plaka no, plaka tescil tarihi ,TC kimlik no girilir ve eğer aracın özel plakası varsa evet şıkkını işaretlenir daha sonra tamam butonuna basılır. Bu sayede araca ait herhangi bir trafik cezası ve gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

EGM Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GİB Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz