OGS HGS Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

OGS HGS Ceza Sorgulama

OGS HGS Ceza Sorgulama

Araç sayısının her geçen gün artması, yollarda kalabalık bir biçimde akan bir araba topluluğu ve sürekli tıkanan trafik görüntüleri… Bu gibi görüntülere özellikle büyük şehirlerde aşina olmuş durumdayız. Bu durumun önüne geçememekle beraber, bunun bir parçası olarak hayatımıza devam etmek zorunda kalıyoruz ne yazık ki! Gelişen teknolojiler birçok alanda yeniliği de beraberinde getiriyor. Özellikle dünyada ortak bir problem olan araç trafiği ve yol güvenliği problemlerine çözümler aranırken teknolojiden fazlasıyla yararlanılmaktadır. Ülkemizde geçmiş yıllarda uygulanmaya başlanmış olan kartlı geçiş sistemi, trafiğin rahatlamasına çözüm olması amacıyla geliştirilen ve kullanılan ilk sistemdir. Fakat daha sonra eksikleri göz önünde bulundurulduğundan kaldırılıp yerine OGS ve HGS geliştirilip kullanılmaya başlandı. OGS ve HGS, otoyol ve köprülerde araç geçişlerinden ücret ödeme şeklinin nakit para ile yapılmasının önüne geçen kartlı veya çipli geçiş seçenekleriyle trafiğin görülür oranda rahatlamasına katkı sağladı.

Yollarda görmekte olduğumuz HGS ve OGS şeritleri aslında temelde aynı olmakla beraber kullanım şekilleri bakımından biraz farklıdır. OGS yani otomatik geçiş sistemi; abonelik kaydı ile araca özel verilen bir çipli kartın aracın ön camına monte edilmesi yöntemi ile kullanılmaktadır. Daha sonra araç OGS şeridinden geçil sırasında OGS cihazı otomatik olarak çipli kartı algılayarak ücretin tahsilini gerçekleştirir. Fakat HGS’de aboneler sistemi iki şekilde kullanabilmektedir. Bunlardan ilki HGS kart sahibi olarak diledikleri zaman diledikleri miktarda bakiye yükleyerek HGS’nin olduğu yolları çok sık kullanmayanlar için düşünülmüş bir yöntemken, diğer bir alternatif olarak OGS çipli kartından daha küçük olan HGS etiketleri şeklinde de kullanılabilmektedir. HGS etiketleri de abonelik işlemlerinin ardından alınan etiket aracın ön camına monte edilerek aynı OGS’deki gibi ücret tahsil edilir. Tabi kullanımı kolay olan bu sistemin bazı gereklilikleri de vardır. Sürekli bakiye kontrolü de yapmak gereklidir. Aksi halde bakiye bulunmadan yapılan geçişler kaçak geçiş sayılır ve cezai işlem uygulanır. Herhangi bir kaçak geçiş kaynaklı cezanızın olup olmadığını sorgulama işlemleri ile öğrenebiliyorsunuz. Peki OGS HGS ceza sorgulaması nasıl yapılır?

OGS HGS Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

OGS HGS ceza sorgulamaları farklı sorgulama sitelerinden online olarak yapılabilmektedir. Öncelikle OGS HGS ceza sorgulama yapmak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

 ogs hgs ceza sorgulamaOGS HGS ceza sorgulaması yapmak istediğiniz aracın plakasını girerek sorgula butonuna basmanız gereklidir. Ardından araç ile ilgili ceza dökümüne anında ulaşabilirsiniz.

OGS Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

OGS HGS ceza sorgulama işlemi yapmak için de ilk olarak aşağıda verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

ogs hgs ceza sorgulama

OGS HGS ceza sorgulaması yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını girmeniz gereklidir. Ardından resimde gösterildiği gibi sorgu işlemi için çubuğu sağa doğru kaydırmanız gereklidir. Bu sayede aracınızın geçiş ihlali var mı? Eğer geçiş ihlali varsa bu ihlal sonucu alınan ceza miktarı, son ödeme tarihi ve ayrıntılarına tüm bu işlemler sonucu ulaşabilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz