HGS İptal Ettirme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS İptal Ettirme

HGS İptal Ettirme

Hızlı Geçiş Sistemi ( HGS ), 17 Eylül 2012’den beri ülkemizde kullanılan köprü ve otobanlarda hızlı geçiş sağlayan ücretli bir uygulamadır. HGS aracılığıyla gişelerde beklemeksizin geçmek olasıdır. Ama HGS’den yararlanmak için öncelikle abonelik işlemleri tamamlanmalıdır. Araç sabinin isteğine göre HGS kart veya HGS etiket seçeneklerinden birine sahip olunabilir. Bir çeşit elektronik sistem olan HGS, araçların üzerindeki HGS etiketi ile radyo frekansı aracılığıyla ücret tahsil eden yaygın bir otomatik sistemdir. HGS kart veya etiket bulunan araç sahipleri diledikleri zaman bunu iptal edebilmektedirler. HGS iptal ettirme işlemi rutin olarak yapılmaktadır. Özellikle otoban ve köprülerin sık kullanıldığı büyükşehirlerde araç sahipleri araç satımı işlemlerinde HGS iptal ettirme işlemine başvurmaktadırlar. HGS devir edilebilen bir uygulama değildir. Araç sahibi kendi kimliği, araç ruhsatı ve ehliyetiyle beraber şahsen başvurup abonelik alabileceği bir uygulamadır. Bu yüzden HGS aboneliği bir araç satışında veya alımında araç sahibinin HGS aboneliğini iptal etmiş olması gerekir. Aksi halde yeni alınan araç üzerine iptal edilmemiş HGS aboneliğinden dolayı yeni abonelik yapılamayacaktır. Araç satın alımlarında iptal edilmemiş HGS abonelikleri yüzünden problemler yaşanmaktadır. Bazı durumlarda, aracı satın alıp devir işlemlerini yaptıktan sonra, eski HGS aboneliğinden gelen geçiş ihlalleri veya kaçak geçişlerden kaynaklanan cezalardan ve de eski borçlardan yeni araç sahibi sorumlu tutulmaktadır. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için araç satın alırken HGS iptalinin yapılıp yapılmadığına emin olmalısınız. HGS iptal ettirme işlemini PTT şubelerinden kontrol edebilirsiniz. Peki mevcut HGS iptal ettirme nasıl olur?

HGS İptal Ettirme Nasıl Yapılır??

HGS aboneliği, HGS kart veya etiket veren anlaşmalı bankalardan alındığı gibi iptal de edilebilmektedir. Şu anda bankaların online internet sitelerden HGS aboneliği interaktif olarak yapılamamaktadır. Fakat HGS kart veya etiket aldığınız bankanın ‘müşteri hizmetleri’ servisini arayıp, ‘HGS aboneliğimi iptal ettirmek istiyorum’ beyanı verildiği takdirde HGS iptal ettirme işlemi kısa süre içinde yapılmaktadır. İptal işleminden sonra mevcut bakiyeniz var ise 10 gün içerisinde hesabınıza aktarılmaktadır.

Bir diğer iptal işlemi de PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Araç sahibinin iptal işlemi için PTT şubesine gidip bizzat başvurması gerekmektedir. PTT’deki görevliler tarafından iptal başvurusu alınır. Dilekçe yazılarak iptal başvurusunun nedeni belirtilir. Genellikle ‘aracımı bir başkasına sattım’ ibaresi ile sorgulanmaksızın iptal işlemine başlanmaktadır. HGS iptalinde kritik olan nokta bakiyede bulunan paradır. Öncelikle HGS bakiyesi belirlenmektedir. Bakiyede bulunan bu miktar iptal işlemi sonlandıktan sonra yaklaşık bir ay içerisinde ödenmektedir. HGS abonesini iptal ettiren araç sahibi, 1 ay içerisinde tekrar aynı PTT şubesine uğrayarak parasını geri alabilmektedir.

Son olarak, HGS aboneliği iptal ettirme işlemi tamamen ücretsizdir!

HGS İptal Ettirme İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz