Haciz Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Haciz Sorgulama

Haciz Sorgulama

Haciz işlemi bir bireyin ödemekle mükellef olduğu borcu ödememesi halinde mahkeme kararları vb. doküman ve belgelerle kişinin maddi malına, maaşına, emekli maaşına, farklı yerlerden edindiği gelirlerine icra kurulu tarafınca el konulması durumudur. Bu el konulma işlemi geçici bir süreyi kapsar. İlk olarak borcu olan şahsın borçlu olduğu kişi, kurum ya da kuruluşa borcunu ödemek istediğine dair ödeme emri göndermesi gerekir. Haciz sorgulama işlemi ile ödeme emri gönderilen kişi, kurum ya da kuruluşlar verilen süre zarfında borcu ödemeyi kabul etmelidir ya da borcuna karşılık bir mal göstermesi gerekir. Aksi halde borcun ederi kadar mal haczedilir. Daha sonra borcun ödemesi yapıldığında haciz edilen mallar şahsa geri verilir. Şayet borçlu olan şahıs kendisine ait olan borcu kabul etmezse bu durumda mahkemeye gidilir. Haciz sorgulama ile mahkeme emri ile haciz edilmiş olan mallar geri verilmeyerek devlet tarafından satışa çıkarılır. Bu malların satımında toplanan para borcun alacaklısı olan kişiye verilir.

Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Haciz sorgulama işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Hem E-Devlet online internet sitesinden hem de Gelir Daire Başkanlığı resmi web sitesinden icra sorgulama işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Haciz işlemleri çeşitli cezaları kapsamaktadır. Bunlar trafik cezasını ödemeyen kişiler ile ilgili, motorlu taşıt vergisini ödemeyen kişiler ile ilgili, kira gelir vergisini ödemeyen kişiler ile ilgili ve maliyeye borcu olan kişiler ile ilgili haciz işlemleridir. İcra sorgulama uygulaması ile hızlı ve kolay bir şekilde haciz durumunu, borcun ödenip ödenmediğine ait bilgileri alabilir ve borç miktarının mevcudiyeti hakkında da bilgilere sahip olabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden icra sorgulama işlemi yapmak için aşağıda verilen linke tıklayınız. Ardından yönlendirilmiş olduğunuz siteye E-Devlet şifresi ile giriş yapmalısınız. Daha sonra ‘araç sorgulama’ bölümünden aracınızın plakasını girerek sorgula butonuna tıklayınız.

tramer araç sorgulama nasıl yapılır?

Ardından karşınıza aşağıda verilmiş ekran görüntüsü gelecektir.

plakadan isim sorgulama nasıl yapılır?

Bu haciz sorgulama işlemi sayesinde plakasını girdiğiniz araca hakkında haciz, rehin ya da herhangi bir yakalama kararı verilmiş ise bu sorgulama sayesinde öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Haciz Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Bir diğer icra sorgulama yöntemi ise Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden giriş yaparak haciz sorgulama yapabilirsiniz.

haciz sorgulama

İlk olarak TC kimlik no, nüfus cüzdanı seri no, anne kızlık soyadının ilk ve ikinci harfi ve güvenli kodu girilir ve tamam butonuna tıklandığında şahsınıza ait borç bilgisine ulaşabilirsiniz. Bu borç sorgulama ile devlete vergi borcunuz var ise ve bu borçlar ödenmediği takdirde şahısların banka hesaplarına, maaşlarına el konulması usulüyle tahsil edilir. Daha sonra borcun ödenmesi ile maaş ve banka hesaplarından tedbir kaldırılır.

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Haciz Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz