Emniyet Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Emniyet Ceza Sorgulama

Emniyet Ceza Sorgulama

Trafikte artan araç sayısının gözle görülür duruma geldiği bu günlerde, kesilen trafik cezalarındaki artış da ayrı bir sorun olmaya başladı. Cezalara kademeli olarak ücret artışı da uygulanması maalesef trafikte dikkatli olunmasını sağlamıyor. Cezaların ücretinin arttırılmasındaki en büyük faktör olarak da caydırıcılığı ve trafikte daha fazla dikkatli olunması gereği gösteriliyor. 2016 yılında trafik cezalarına yapılan %5.58 oranındaki zam ile yeni trafik cezaları aşağıdaki gibidir.

 • Kırmızı Işıkta Geçme – 199,55 TL
 • Alkollü araç kulllanmak – 844,64 TL
 • Alkollü araç kullanmak ( ikinci defa ) – 1058,97 TL
 • Alkollü araç kullanmak ( üçüncü defa ) – 1702,30 TL
 • Hız sınırını %30’a kadar aşmak: 199,55 TL
 • Hız sınırını %30’un üzerinde aşmak: 412,82 TL
 • Emniyet kemeri takmama – 93,1 TL
 • Ehliyetsiz araç kullanma – 1702,3 TL
 • Araçta telefonla konuşma – 93,10 TL
 • Muayenesiz araç kullanma – 93,10 TL
 • Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığı yerlere park etmek – 93,10 TL

Birde bu cezaların üzerine ödenmemiş veyahut unutulmuş cezalar da eklenince faiz ile birlikte cezanın miktarı korkunç bir şekilde büyümektedir. Tüm bu durumlara çare olacak yöntemlerden biri de trafik cezası sorgulama işlemleridir.

Aldığınız trafik cezasının kontrolü için Emniyet koridorlarında bilgi peşinde koşuşturma devri kapandı. Tüm devlet kurumlarında trend olan ve hepsinde kullanılmaya başlanan teknolojik programlar ve internet entegre sorgulama sistemleri ile; bu birimlere gitmeye gerek kalmadan tüm işlemlerinizi artık yapabiliyorsunuz.

Gerek E-devlet internet sitesi, aynı özellikte trafik cezası sorgulaması yapılmasına imkan veren GİB online intenet sitesi bu sorgulama sitelerine örnek teşkil etmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğünün online intenet sitesi ise tüm araç , plaka ve trafik cezası sorgulamaları için özelleştirilmiş bir site olma özelliği taşır. Peki Emniyet ceza sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Emniyet Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Artık her sokakta konumlandırılmış mobese kameraları ile trafik polislerinin gözünden kaçan trafik ihlalleri mobeseden kaçamıyor. Yasal hız limitini aşmak, kırmızı ışıkta geçmek veya duraksamanın yasak olduğu bölgeye park etme gibi cezalar, direkt olarak aracın plakasına kesilmektedir. Bu yazımızda Emniyet sitesinden emniyet ceza sorgulama nasıl yapılır onu anlatacağız. Aşağıda verilen linke tıklayarak giriş yapınız. Aşağıda paylaştığımız ekranı göreceksiniz.

Emniyet Ceza Sorgulama

Yukarıda görüldüğü gibi boş olan yerlere isim, soy isim, tc kimlik no ve doğum yılı bilgileri sırasıyla girilir. Ardından doğrula butonuna basılır. Daha sonra karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

Emniyet Ceza Sorgulama

Yukarıdaki ekranda sorgulama yapmak için 4 farklı seçenek bulunmaktadır. Yazımızda emniyet ceza sorgulama olduğu için sizin  ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ seçeneğini seçmeniz gereklidir. Akabinde hemencecik aşağıda verilen sayfaya gönderileceksiniz.

emniyet ceza sorgulama

Bu sayfadan sorgulama işlemine devam etmek için; öncelikle araç plakası ve araç tescil seri ve numarasını da örnekteki gibi girmelisiniz. Son basamak olarak da sorgula butonuna basıldığında sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Emniyet ceza sorgulama işlemi sayesinde; Cezanın yazıldığı il, cezanın yazıldığı ilçe , cezanın yazıldığı tam tarih, cezanın yazıldığı saat ve son olarak Toplam yazılan ceza tutarı bilgilerine ulaşacaksınız.

Emniyet Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz