D Segmenti Araçlar | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

D Segmenti Araçlar

D Segmenti Araçlar

Otomobil segmentleri , otomobillerin boyut, hacim, fiyat, performans gibi kriterlerle değerlendirilerek sınıflara ayrılmasıdır. Araçları ayrıca Konfor , Yol tutuş , Performans ,Donanım , Fiyat, Genişlik, Tasarım , Yakıt tüketimi ,İç mekan güzelliği gibi konuları da baz alarak sınıflandırma yapılır. Araçlar ise A-B-C-D-E-F gibi araç segmentlerine ayrılmıştır. Bu segmetlerdeki araçlar ”Binek otomobiller” tabiri ile adlandırılır. Üst segment, orta segment yada alt segment araçlar olarak da sınıflandırılabilir. Şimdi kısaca bu araçları bir tanıyalım.

A sınıfı arabalar ; en küçük şehir otomobilleri olarak bilinen, yakıt tüketimi bakımından ekonomik, fazla park alanı kaplamayan ve nispeten uygun fiyatlı modellerdir. Küçük araçlardır.

B segmenti araçlar A segmentinden biraz daha büyük olsa da küçük otomobil sınıfında yer almaktadır. Small olarak da adlandırılırlar. Aynı segmentte bulunduğu halde sedan veya hatchback olan veya birbirine tıpatıp benzemeyecek pek çok model bulunabilmektedir.

C segmeti araçlar ise; küçük aile otomobilleri olarak nitelendirilmektedir. Alt orta sınıf olarak da tanımlanırlar.

D segmenti araçlar ise ; büyük aile otomobili olarak bilinmektedir. Üst orta sınıf araçlardır. Şimdi yazının devamında D segmenti araçlar daha iyi inceleyelim.

D Segmenti Araçlar Nelerdir?

D segmenti araçlar, large family car grubunda bulunan büyük aile arabası olarak bilinirler.  Üst orta sınıf araçlardır. Hatta lüks sayılan araç sınıfıdır. Hem aracın iç hacmi açısından hem de motor hacmi konusunda daha iyi bir sınıftır. Vergi açısından olarak da diğer özelliklerinin daha iyi olmasından da anlaşılacağı gibi A, B, C sınıflarına göre biraz yüksektir.  Ayrıca 1,6 motor gücünün altında bulunan motor hacimlerinde olan araçları bu segmentte bulmak imkansızdır. D segmentli araçlara aşağıdaki araç modellerini örnek olarak verebiliriz.

Örnekler: Audi A4, Citroen C5, Ford Mondeo, Jaguar X-Type,  Opel Insignia – Volkswagen Passat – Opel Vectra – Alfa Romeo 156 – Renault Laguna – Ford Mondeo – Toyota Avensis – Honda Accord- Seat Exeo – Mazda 6 – Alfa Romeo 159 – Nissan Primera – Skoda Superb – Mercedes C-Serisi – BMW 3 Serisidir.

Ayrıca SUV dediğimiz açılımı ”Sport Utility Vehicle”  Türkçesi ise ”Spor Kullanıma Uygun Araç” anlamına gelen araçların bazıları da D segmenti araçların kapsamına girmektedir. SUV halk arasında Arazi aracı olarak da bilinen ama firmaların büyük harcamalar yaparak şehir içi kullanımımıza sunmuş araçların bulunduğu sınıfıdır. Özellikle Jeep, Renault, VW gibi markaların şehir içinde kullanıma sundukları geniş aile otomobilleri denebilir. Yakıt ekonomisi yapılmasının beklenmediği bu kategoride bulunan araçlar zamanla yakıt ekonomisine katkı sağlamak için 4 çekerden 2 çekere düşürülerek halka sunulmaya başlanmıştır. SUV sınıfındaki araçlara örnek olarak bunlar verilebilir.

Small SUV – Halk diliyle Cip – Küçük SUV
Medium SUV – Orta SUV
Large SUV – Büyük SUV
Premium SUV – Lüks SUV

Bir dipnot olarak verilmek gerekirse ; ülkemizde otomobil segmentleri, otomobillerin boyut, hacim, fiyat, performans gibi kriterleri göz önünde tutularak belirlenirken ; Avrupa da başka kriterler de göz önüne alınarak segmentler belirlenmektedir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz