Borç Sorgulama Plaka | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Borç Sorgulama Plaka

Borç Sorgulama Plaka

Son yıllarda artan araç kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşarak trafikte yaşanan aksaklıkların da büyük nedeni haline geldi. Normal yaşamın yoğunluğu da kazalara davetiye çıkarmaktadır. Bazen de dikkatsizlik sonucunda bazı trafik cezaları alınmaktadır. Bu alınan trafik cezaları unutulduğu takdirde  zaman geçtikçe biriken bu borç faiz de eklenerek daha büyük meblağlara ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra ikinci el araç sektörü son dönemde birçok kurnaz satıcı için açık pazar haline geldi. Yapılan bazı istismar yüzünden alıcılar yanlış bilgiler verilerek alınan araçlardan şikayetçi olduğu halde haklarını geri alamamaktadırlar. Bu tür şikayetler de devleti yeni bir düzenleme yapmasına itti. Yapılan bu düzenlemelerde artık kişiler plaka üzerinden sorgulamalar sayesinde almak istedikleri aracın muayene durumu, trafik cezası borcu, kaçak veya çalıntı olup olmama durumu, vergi borcu, kaza durumu gibi birçok bilgiye anında ulaşabileceklerdir. Bu tür bilgilere ulaşabilmek özellikle 2. el araç alım satımında büyük güvenlik önlemi olarak sayılabilir. Bu tür bilgilere ise bazı internet sitelerinden sorgulamalar yaparak araç ile ilgili bilgilere ulaşabileceksiniz. Bu siteler başlıca Vergi Dairesi, Emniyet Genel Müdürlüğü, E-devlet online siteleridir. Bu kurumlara gidip veya arayarak da bilgi alabileceğiniz gibi , borç sorgulama plaka işlemleri ile de saniyeler içerisinde araçla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu yazıda sizlere sadece araç plakasını kullanarak borç sorgulama işlemlerini nasıl yapılacağını aktaracağız.

 Borç Sorgulama Plaka İşlemi Yapılır?

Borç sorgulama plaka işlemi, E-devlet resmi internet sitesi üzerinden kolayca yapılmaktadır. E-devlet online sitesi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanı ile ortak işlem yürütmektedir. Bu veri tabanı sayesinde borç sorgulama plaka işlemlerini sadece birkaç bilgiyi girerek yapabilirsiniz. Borç sorgulama plaka işlemini yapmak için aşağıda verilen linke tıklayarak siteye girin.Daha sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

borç sorgulama plaka 1

Bağlantı linkine tıklayarak  “E- Hizmetler” kısmına giriş yapmalısınız. Ekrana gelen sayfada “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”  butonuna tıklayın. Buradan ”kimliği şimdi doğrula” kısmından girişinizi yapmalısınız.

borç sorgulama plaka 2

Buradan tc kimlik numarasını ve e devlet şifrenizi sisteme girmelisiniz. Daha sonra ‘ sisteme giriş yap’ seçeneğine tıklayınız.

Ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanına yönlendirileceksiniz. Burada sizden istenilen bilgileri girdikten sonra borç sorgulama plaka işlemi ile bilgilerine ulaşmak istediğiniz aracın son 1 yıl içerisinde herhangi bir trafik borcu olup olmadığını öğrenmiş olursunuz. Eğer aracın trafik borcu yoksa ekranda, “Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” yazısını görecekseniz. Ayrıca bu sayfadan ;

  • Araç sahibinin T.C Kimlik Numarası
  • Aracın plakası
  • Cezanın yazıldığı il
  • Cezanın yazıldığı ilçe
  • Cezanın yazıldığı tam tarih
  • Cezanın yazıldığı saat
  • Toplam yazılan ceza miktarı gibi bilgilere de ulaşacaksınız.

Ek olarak sorgulama yaptığınız sayfada bulunan “detay” sekmesinden plakaya yazılan ceza ile ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Detay sayfasında ceza tutanağı seri no ve ceza maddeleri gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz. Borç plaka sorgulama işlemleri sayesinden trafik şube veya maliye gibi kurumlara gitmeye gerek kalmadan herhangi bir borcunuzun olup olmadığını sorgulayarak kolayca öğrenebilir hatta kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz.

Borç Sorgulama Plaka İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz