Barkod Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Barkod Sorgulama

Barkod Sorgulama

PTT, 1840 yılında ilk olarak bir posta teşkilatı olarak kurulmuş ve o günden günümüze gelişerek şimdi bir posta kuruluşu olmanın yanı sıra birçok alanda hizmet verecek yeterliliğe ulaşan bir kuruluş haline gelmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında hemen hemen her il ve ilçede hatta köylerde şubeleri bulunan PTT Türk halkının ulaşabileceği ve işlemlerini gerçekleştirebileceği en uygun kuruluşlardan biridir. Özellikle emeklilerin, aylık olarak aldıkları emekli maaşlarını çektikleri bir banka görevi gibi işlem yapan PTT; başta kargo, sigorta, posta, mektup, banka, hatta operatör hizmeti de vererek geçen yıllarda ne kadar gelişen ve ilerleyen bir devlet kurumu olduğunu ortaya koymuştur. Neredeyse tüm işlemlerinizi PTT şubelerinden gerçekleştirebiliyoruz. PTT ayrıca online internet sitesi aracılığıyla da kargo veya posta gönderi takibini yapabileceğiniz çeşitli sorgulama ve takip uygulamaları ile de hizmet sunmaktadır.

Barkod ise her tür ticari mala konabilen, o malla ilgili, stok, fiyat gibi bilgileri içeren, değişen genişlikte çubuklar biçiminde, elektronik olarak okunabilen simgedir. Bir çok ürünün üzerindeki beyaz zemine siyah bir şekilde basılmış, çizgi ve sayılardan oluşan bir özel bir sistemdir. Barkod ürünlerin kimliği demektir.

PTT kargo güvencesi ile gönderilen ürünlerin takibi yapmak için PTT tarafından size bir barkod numarası verilmelidir. PTT kargo takip işlemi yapmak için kargonun barkod numarasını bilmeniz gerekmektedir. Barkod numarası ise kargonuzu gönderdiğinizde size verilen gönderi makbuzunda yer almaktadır. PTT üzerinden yapacağınız kargo takip işlemleri aynı zamanda barkod sorgulama işlemleri ile aynı anlama gelmektedir. Bu işlemler sayesinden kargonun nerede olduğunu, hangi aşamalardan geçtiğini, nereden geldiğini, ağırlık-desi bilgilerini, kimden geldiğini, ödeme tipini, varsa kargo fiyatını, gönderi türünü online olarak PTT ile öğrenebilirsiniz. PTT ile kargo ettiğiniz tüm varlıkları hem Yurt içinde hem de Yurt dışında nerede olduğunu barkod sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

Barkod Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Barkod sorgulama işlemini PTT’nin online sitesinden bu sorgulama işlemi için özel oluşturulan sorgulama sayfası ile yapılmaktadır. Kargo, APS Kurye, Taahhütlü, Tebligat, Telgraf, yurtiçi/yurtdışı kayıtlı mektup postası gönderileri, koli, APG ve TURPEX kargoları alıcı olan kişiye gidene kadar geçtiği her şubede PTT sistemine kayıtlanır. Bu amaçla işleme başlamak için aşağıda verilen linke tıklayın ve sorgulama sayfasına giriş yapın. Ardından aşağıdaki bu ekrandan işleme başlayın.

Barkot Sorgulama

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi , ilk olarak kargonuzun ‘barkod numarası’ sisteme girilir. Ardından ise güvenlik kodu da sisteme girilir. En son olarak da ‘ sorgula’ butonuna basılır. Bu sayede barkod sorgulama işlemini tamamlamış olursunuz.  Ekrana kargonuzun akıbeti ve bilgilerinin bulunduğu bir sayfa gelecektir. Bu sayede PTT Sisteminde bulunan yurt içi ve yurt dışı kargolarınızın nerede olduğunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Barkod Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz