Barkod Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Barkod Sorgulama

Barkod Sorgulama

Barkod Nedir?

Her türlü ticaret malına konulabilen, o malla ilgili stok, fiyat gibi bilgileri içeren, değişen genişlikte çubuklar biçiminde, elektronik tarayıcıyla okunabilen simgeye barkod denir.

GS1 Türkiye, “Milli Mal Numaralandırma Merkezi” 1988 yılında Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan ticari ürünlerin, ulusal ve uluslararası ticarette, herhangi bir sorun ile karşılaşmadan tanınmlanabilmesi ve izlenebilmesini sağlamak üzere özel sektörün Türkiye’deki yasal olarak en bilindik temsilcisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulmuş ve EAN’a üye olmuştur. 2005 tarihinde “Milli Mal Numaralama Merkezi” adı “GS1 Türkiye” olarak değişmiştir; 29835 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ilan ile kurulması kesinleşen “Türkiye Global Standartlar Tedarik Zinciri ve Lojistik Eğitim Vakfı” olarak kurulmuştur. GS1 Türkiye, Türkiye’deki üretici, dağıtıcı ve satıcı firmaların GS1 Sistemine üye olmalarını ve bu yolla tüm dünyada tanınma şansı sağlamaktadır. GS1 Türkiye Resmi sitesinden Barkod Sorgulama yapabilme imkanı sunmuştur. Bu işlem özellikle parakende satışlarda kullanılan barkodlar için geçerli olup özel sektörde ticari işlemlerde kullanılmaktadır.

Kurumsal olarak barkod sorgulama işlemi E-devlet ve PTT’nin Resmi Sitelerinden de gerçekleştirmek mümkündür.  PTT üzerinden yapılacak işlemlerde özellikle posta ve kargo işlemlerinde müşteriye verilen barkodlar aracılığıyla posta takibi yapmak mümkün hale gelmiştir. Verilen barkod numarası ile PTT resmi sitesinden barkod sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT kargo güvencesi ile gönderilen ürünlerin takibi yapmak için PTT tarafından size bir barkod numarası verilmelidir. PTT kargo takip işlemi yapmak için kargonun barkod numarasını bilmeniz gerekmektedir. Barkod numarası ise kargonuzu gönderdiğinizde size verilen gönderi makbuzunda yer almaktadır. PTT üzerinden yapacağınız kargo takip işlemleri aynı zamanda barkod sorgulama işlemleri ile aynı anlama gelmektedir. Bu işlemler sayesinden kargonun nerede olduğunu, hangi aşamalardan geçtiğini, nereden geldiğini, ağırlık-desi bilgilerini, kimden geldiğini, ödeme tipini, varsa kargo fiyatını, gönderi türünü online olarak PTT ile öğrenebilirsiniz. PTT ile kargo ettiğiniz tüm varlıkları hem Yurt içinde hem de Yurt dışında nerede olduğunu barkod sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

E-devlet kapısı üzerinden oluşturulan tüm barkodlu belgeler e-devlet resmi sitesi üzerinden Belge Doğrulama işlemi ile doğrulanabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli bilgiler yalnızca TC kimlik numarası ve Barkod numarası olarak belirtilmiştir. Ayrıca Android, Apple IOS, Windows Phone işletimleri farketmeksizin herhangi bir ücret ödemeden e-Devlet Barkodlu Belge Doğrulama mobil uygulamasını kullanarak, belgenin üzerindeki karekod’u okutarak, belgeleri daha hızlı ve kolay bir şekilde doğrulayabilir ve sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. PTT ve E-devlet üzerinden sorgulama işlemleri aşağıdaki başlıkta ayrıntılı şekilde anlatılmıştır.

Barkod Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT’nin Resmi sitesinden posta ya da kargolarınızın barkod sorgulma işlemini oluşturulan özel sayfa ile gerçekleştirebilirsiniz.  Kargo, APS Kurye, Taahhütlü, Tebligat, Telgraf, yurtiçi/yurtdışı kayıtlı mektup postası gönderileri, koli, APG ve TURPEX kargoları alıcı olan kişiye gidene kadar geçtiği her şubede PTT sistemine kayıt altına alınmaktadır. Barkod Sorgulama işleminize başlamak için yazının sonunda verdiğimiz linki tıklamanız yeterli olacaktır karşınıza gelecek olan ekrandan istenilen bilgileri doğru ce eksiksiz bir şekilde giriş yaptıktan sonra barkod sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Barkot Sorgulama

Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda girmeniz gereken iki kısım bulunmaktadır bunlardan ilki PTT’den size verilen barkod numarası dur diğeri de güvenlik kodu olarak verilen ekranınızda belirtilen harfler ve sayılardan oluşan dizindir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde gerekli alanlara giriş yaptıktan sonra Sorgula butonuna tıklayarak işleminizi tamamlamış olacaksınız. İşlem tamamlandıktan sonra açılan sayfada  gönderilen kargonun akıbeti ve bilgilerinin bulunduğu bir sayfa açılacaktır. Böylece gönderdiğiniz postanın PTT Sisteminde bulunan yurt içi ve yurt dışındaki tüm hareketlerini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

PTT’den Barkod Sorgulama İşlemi Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Aynı işlemi E-devlet üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkündür. Öncelikle E-devlet sistemine mevcut e-devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Hali hazırda mevcut bir şifreniz bulunmuyorsa cüzi bir ücretle PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Öncelikle aşağıda vereceğimiz linki tıklayarak barkod sorgulama işleminize başlayabilirsiniz. Karşınıza PTT Kayıtlı Gönderi Takibi başlıklı sayfa açılacaktır. Aynı şekilde e-devlet sistemindeki hizmeti kullanarak, kayıtlı yurtiçi ve yurtdışı gönderilerin durumunu takip etmek mümkündür. Kargo, APS Kurye, Taahhütlü, Tebligat, Telgraf, yurtiçi/yurtdışı kayıtlı mektup postası gönderileri, koli, APG ve TURPEX gönderileri alıcısına teslimine kadar geçtiği her sevk noktasında kayıt altına alınmaktadır.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi girmeniz gereken iki bilgi bulunmaktadır. Barkod numarası ve Güvenlik Resminde verilen sayı ve numaraları büyük küçük uyumuna dikkat ederek verilen alana doğru eve eksiksiz giriş yapmanız önemlidir. Bilgileri teyid ettikten sonra Sorgula butonuna bastıktan hemen sonra barkod sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacak ve gönderdiğiniz post ya da kargoların takibini kolayca yapabileceksiniz. Barkod Sorgulam işlemini e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirmek için aşağıdaki linki tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden PTT Barkod Sorgulama İşlemi Yapmak için Lütfen TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz