Bandrol Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Bandrol Borç Sorgulama

Bandrol Borç Sorgulama

Bandrol, motorlu araçların yıllık vergisi anlamına gelmektedir. Bu ifade eskilerde daha sık kullanır iken şimdilerde bunun yerine Motorlu taşıtlar vergisi ismini kullanmaktayız.  Bandrol ifadesi aracımız adına yılda 2 kere, Ocak ve Temmuz aylarından  ödemek zorunda olduğumuz verginin tahsilatı sonucunda vergi dairesi tarafından bize verilen ödeme işleminin gerçekleştiğini gösteren belgenin adıdır.

Bandrol sorgulama işlemleri ile aracınızın motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Bildiğiniz gibi araç vergileri araçların yaşına, motor hacmine ve taşıma kapasitesine göre değişlik göstermektedir. Bu durumda araç sahiplerinin her yıl güncellenen listeye göre motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar olduğununu hesaplaması gerekmektedir. Araç vergilerinin zorunlu vergiler olduğunu söylemiştik. Eğer motorlu taşıtlar vergisini ödemez iseniz, yahut geciktirir iseniz bu durumda cezaya tabii tutulursunuz. Ödemediğiniz ve biriken motorlu taşıtlar vergisi borçları ise borcu ödemediğini takdirde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın talimatı ile haciz işlemlerine de maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle araç bandrol borcu sorgulama işlemleri yaparak aracınızın 6 aylık vergi borcunu öğrenebilirsiniz.

Bandrol borcu sorgulama işlemlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinden yapabilirsiniz. Bu sorgulama ile her yıl zamlarla yeninden değişen ve aracın motor hacmine ve yaşına göre belirlenmiş olan araç vergisini yeniden hesaplayarak , adınıza var olan ya da olmayan borcunuzu da öğrenebilirsiniz. Bu amaçla şimdiki yazımızda sizlere bandrol borcu sorgulama işlemini nasıl yapacağınız anlatacağız. Adım adım yazılanları takip ederek sizde işlemleri yürütebilirsiniz.

Bandrol Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar vergisi her aracın tipi, yaşı, silindir hacmi gibi özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Aracınızın vergi miktarını bilmiyor iseniz Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden bulunan Motorlu Taşıtlar vergisi hesaplama sistemininden faydalanarak öğrenebilirsiniz. Bu amaçla bandrol borç sorgulama işlemi yapmak için sizin için hazırlamış olduğumuz bağlantı linkine tıklayarak  sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz . Ardından karşınıza bu aşağıda bulunan ekran gelecektir.

Bandrol Borç Sorgulama 1

Yukarıda verilen ekrandan görüldüğü gibi araç bandrol borcu sorgulama işlemine başlamak için, ‘motorlu taşıtlar vergisi hesaplama ‘ bağlantısına tıklamanız gereklidir. Ardından hemencecik aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.

Bandrol borcu sorgulama 2

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama uygulamasını kullanırken aracınızın model yılı olarak 2016 yılını seçmeniz gereklidir.  Daha sonra sırasıyla araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi bilgilerinin girilmesi gereklidir. Ardından ‘hesapla’ butonu basarak işlem tamamlanır. Bu hesaplama işlemi ile 2016 yılı araç verginizin hem yıllık toplam tutarı, hem de yılın ilk 6 ayı ve ikinci altı ayı için ödeyeceğiniz dönemsel tutarı net olarak hesaplayabilirsiniz.

Daha sonra eğer bir vergi borcunuz var ise bunu da yine aynı siteden aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

bandrol borç sorgulama 3

Bu ekran borç bilgilendirme sayfası olup, ekranda oklarla belirttiğimiz boşluklu yerleri doldurarak, tamam butonuna basınız. Bu sayede bandrol borcu sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız. Ve size ait borcu ve borç miktarını görebilirsiniz.

 

Bandrol Borcu Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Bandrol Borcu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz