Araç Muayene Vize Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayene Vize Cezası

Araç Muayene Vize Cezası

Halk arasında araç vizesi olarak bildiğimiz aslında araç muayenesi olarak kastedilen araç muayeneleri; araçların periyodik olarak yapılması zorunlu olan muayenesidir. Ülkemizde 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanununun 34. maddesinde belirlenmiş hükümler dahilinde her aracın periyodik olarak araç muayenesini yaptırması zorunlu kılınmıştır. Devlet tarafından araç muayenesi için de tek yetkili kurum olarak TÜVTÜRK görevlendirilmiştir. Bu yüzden ara sahibi olan vatandaşların araç muayene işlemlerini TÜVTÜRK üzerinden yapması gerekmektedir. Araç muayenelerinin amacı, trafiğe çıkan araçların sürüşe elverişli olup olmadığını test etmek amacıyla yapılan işlemlerdir. Araç muayenesi ile amaç sürücülerin araç bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırmayı sağlamak, trafik ve yol güvenliğini şansa bırakmamaktır. Araç muayeneleri sırasında araçlar, çeşitli kontrol ve test aletleri ile muayeneden geçirilir ve araçların gerçek durumu tespit edilir. Bu muayeneler sırasında ağır kusurlu veya güvensiz durumda olan araçlara onay verilmez. Eksiklerinin bir aylık süre içinde tamamlanması ve onarılması beklenir.

Araç muayene vize cezası iki şekilde tespit edilmektedir. Buna göre; ilk olarak  araç muayenesi gecikmesinin istasyonlarda fark edilmesi sonucunda sürücüye ceza verilmektedir. Araç muayenesini geciktirdiğiniz halde trafikte yakalanmamış olabilirsiniz. Ancak bu durum hiç ceza almayacağınız anlamına gelmez. Bir sonraki dönemde araç muayene istasyonuna gittiğinizde, muayene gecikme süresi hesap edilerek gecikme faizi uygulanır. Çünkü muayenesi olmayan araçların, son muayene süreleri itibari ile faizli bir şekilde toplam muayene ücreti hesaplanır. Ve bu ücret, nakit olarak araç sahibi tarafından ödenmelidir. Aksi takdirde bu süreç uzun bir zaman dilimini kapsıyorsa araç trafikten çekilebilir. Muayene gecikme cezaları ise araçların muayene olması gereken tarihte muayeneye gitmemiş ve gecikme bedeli süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5’i olup, ortalama bir otomobil için 1 aylık gecikme bedeli yaklaşık  %59,09 iken; kamyon cinsi araçların her geçen ay gecikme cezası 12,27 Türk lirası tutarı gecikme bedeli olarak araç ruhsatına yansıtılır. Bu miktar ise araç sahipleri tarafından araç muayene istasyonlarında nakit para ile ödenir. Ödenen araç muayene gecikme cezası Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır. Araç muayene gecikme cezaları araç muayene istasyonlarında tahsil edilir. Vergi dairelerinde gecikme bedeli ödemesi yapılmamaktadır. Tüvtürk online sitesinden araç muayene hesaplama işlemleri yaparak muayene gecikme cezasını öğrenebilirsiniz. Bu yüzden araç muayene hesaplama işlemi yapmak önemlidir. Çünkü araç muayene gecikme bedeli bazı durumlarda ödenmemektedir. Trafikten çekme belgesi alan ve bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca araç muayene gecikme cezası alınmamaktadır. Muayene süresinin belirlenmediği durumlarda 01.01.2005 tarihi baz alınarak araç muayene istasyonlarında gecikme bedeli tahsil edilmektedir.

Örnek araç muayene vize cezası hesaplama; 220 gün geciktirdiğiniz araç muayenesi için ödeyeceğiniz ceza şu şekilde hesaplanır: 220 gün /30 gün 7 ay 10 güne denk gelir. Yani 8 aylık bir gecikme söz konusudur. Araç muayenesini geciktirdiğiniz her ayın faizi %5’tir. 2015 araç muayene ücreti 181,72 TL olduğunu düşünürsek;  0,05 x 181,72 =72,69 TL yaklaşık 73 TL’lik bir ceza sizi beklemektedir.

İkinci bir ceza da şu şekilde belirlenebilir. Araç muayene vize cezasının trafik çevirmelerinde tespiti sonucunda araç muayenesiz yakalanan sürücülerin ödemesi gereken idari para cezası 88 TL olarak belirlenmiştir. Eğer bu bedel peşin olarak görevliye verilirse 66 TL olmaktadır. Para cezası yanında 10 ceza puanı da uygulanmaktadır. Trafik yetkilisi tarafından muayene yapılması için bir süre tanınmaktadır. Araç muayenesinin belirlenen süre içerisinde yapılmaması, araçların trafikten men edilmesine sebep olabilir. Araç sahiplerinin bütün bu cezalara maruz kalmaması için araç muayenelerini periyotlara uyarak yaptırması gerekir.

Araç Muayene Vize Cezası İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz