Araç Muayene Numarası Öğrenme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayene Numarası Öğrenme

Araç Muayene Numarası Öğrenme

Araçların periyodik muayenelerinin yapılması hem sürücüler için  hem de trafikteki diğer insanların da güvenliğini sağlayan bir durumdur. Araçlardaki periyodik bakım ve onarımları kapsayan araç muayeneleri hem aracın uzun ömürlü olasına katkı sağlarken, ayrıca araç kaynaklı kazaların da oranını e az indirgemektedir. Bu amaçla devlet tarafından zorunlu hale getirilen araç muayeneleri; yılın belli zamanlarında yapılması zorunludur. Araçlarınızın muayeneye gideceği tarihi öğrendikten sonra, araç muayene randevusu oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra aracınızın muayene günü geldiğinde , muayeneye gitmeden önce yapılmasını tavsiye ettiğimi bazı şeyler vardır. Bunları öncesinde yaptığınız takdirde araç muayenesinden geçersiniz. Bu durumda bir daha araç muayenesine gitmek zorunda kalmaz ve ücret de ödemezsiniz. Bu amaçla muayene öncesi yapılması gerekenleri sizler için aşağıdaki yazıda derledik.
1. Araç muayene randevunuzu alın!
Muayene zamanı geldiğinde araç sahipleri, TÜVTÜRK muayene istasyonlarına gitmeden, belirledikleri gün ve saat için randevu alabilmektedir. Randevular için aşağıdaki yazıdan bilgi alabilirsiniz.
2. Büyük şehirlerdeki istasyonlardan randevu alıyorsanız, tüm muayene süreci için en az 2 saat ayırmalısınız!
3.Vergi ya da trafik cezalarınızı mutlaka kontrol edin, borcunuz varsa ödemeden muayeneye gitmeyin!
Araç muayenesi öncesinde borç kontrolü yapılmaktadır . Şayet trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları var ise randevu alsalar bile araç muayenesi yapılamamaktadır.
4. Muayeneye girmeden önce egzoz emisyon ölçümünü kontrol ettirin!
Geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması durumunda muayene sonucunda bu durum ”Ağır Kusur” olarak nitelendirilir.
5.Ruhsatınızı, kimliğinizi, Zorunlu Trafik Sigortası ve diğer zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun!
Araç muayenesine geldiğinizde, aracınızın ruhsatı, kimliğiniz ve trafik sigortası yanınızda olmalıdır. Aracınız LPG/CNG’li ise Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekmektedir. Ancak bu belgenin olmaması Hafif Kusur olarak değerlendirilmektedir.
6.Araç size ait değilse, gerekli ek belgeleri mutlaka beraberinizde getirin.
Getireceğiniz araç size ait değilse, vekalet durumunu gösterir belgeleri mutlaka beraberinizde getirin.
7.Tadilat muayenesi için geliyorsanız, ilgili belgelerinizi mutlaka yanınızda bulundurun.
8.Tüm ödemelerin nakit olduğunu unutmayın!

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 258,42 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 191,16 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 97,94 TL

9. Muayenenizi geciktirmeyin, fazla ücret ödemek zorunda kalırsınız!

2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen beher ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.

10.Muayeneye gelmeden önce, gerekli ekipmanları mutlaka kontrol edin.

Araç muayene sırasında, traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ve stepne bulunup bulunmadığı kontrol edilir, bunların eksikliği hafif kusur olarak değerlendirilir.

Araç Muayene Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Araç muayenelerinden sorumlu ülkedeki tek kuruluş olan TÜVTÜRK,  Türkiye’nin 81 ilinde, 73 gezici, 197 sabit ve İstanbul ve Antalya’da motosikletlere özel 3 istasyonla beraber toplam 273 istasyonu bulunmaktadır. Tüm bu araç muayene istasyonlarına kolayca erişebilir ve araç muayene işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Araç muayenesi yaptırmadan önce araç sahiplerinin randevu alması gerekmektedir. Tüvtürk araç muayene randevu işlemlerini TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi www.tuvturk.com.tr adresinden yapabilirsiniz.

Ayrıca her türlü soru, sorgu , bilgi alma, işlem yapmak için Tüvtürk müşteri hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Tüvtürk araç muayene numarası : 0 850 222 88 88 

Tüvtürk Online Sitesinden Araç Muayene İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz