Araç Muayene Gecikme Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Muayene Gecikme Cezası

Araç Muayene Gecikme Cezası

Araç muayene işlemleri, Trafik kanunu gereğince tüm araçlar için zorunlu hale getirildi. Tüm araçlar periyodik muayenelerini yaptırmak zorundadırlar. Araç muayenesi ise araçların ve sürücülerin güvenliği için yapılması gereken bir durumdur. Araç muayenesi yapılırken aracın içten dışa her türlü ayrıntısına kadar incelenip kontrol edilmesidir. Aracın eğer ihtiyacı varsa tüm bakım ve onarım işlemlerinin de yapılması anlamına gelmektedir. Araç muayeneleri sayesinde aracın da güvenliği sağlanır ve trafikte olası bir tehlikeli durumu ortadan kalkar. Araç muayenelerinden sorumlu ülkemizdeki tek kuruluş Tüvtürk ‘dür. Bağlı bulunduğunuz illerin Tüvtürk şubelerine giderek araç muayenelerinizi yapabilirsiniz. Araç muayeneleri her aracın yaşına, cinsine ve türüne değişmektedir. Bu yüzden araçlarınızın hangi zaman aralıklarında muayene yaptırılacağını iyi öğrenmeniz gerekmektedir. Araç muayeneleri dediğimiz gibi belli zamanlarda yapılmaktadır. Eğer araç muayenelerinizi yaptırmaz iseniz bu durumda gecikme cezası dediğimiz bir cezaya maruz kalırsınız.

Araç muayene gecikme cezası veya bedeli ; muayene olması gereken tarihte muayeneye gitmemiş ve gecikme bedeli süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5’i olup, ortalama bir otomobil için 1 aylık gecikme bedeli yaklaşık  %59,09 iken; kamyon cinsi araçların her geçen ay gecikme cezası 12,27 Türk lirası tutarı gecikme bedeli olarak araç ruhsatına yansıtılır. Bu miktar ise araç sahipleri tarafından araç muayene istasyonlarında nakit para ile ödenir.  Ödenen araç muayene gecikme cezası Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır. Araç muayene gecikme cezaları araç muayene istasyonlarında tahsil edilir. Vergi dairelerinde gecikme bedeli ödemesi yapılmamaktadır. Tüvtürk online sitesinden araç muayene hesaplama işlemleri yaparak muayene gecikme cezasını öğrenebilirsiniz. Bu yüzden araç muayene hesaplama işlemi yapmak önemlidir. Çünkü araç muayene gecikme bedeli bazı durumlarda ödenmemektedir. Trafikten çekme belgesi alan ve bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca araç muayene gecikme cezası alınmamaktadır. Muayene süresinin belirlenmediği durumlarda 01.01.2005 tarihi baz alınarak araç muayene istasyonlarında gecikme bedeli tahsil edilmektedir.

Araç Muayene Gecikme Cezası Nasıl Öğrenilir?

Araç muayene sorgulama işlemleri sonucunda aracınızın var olan gecikme cezalarını sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için ilk olarak aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayın. Siteye giriş yapın. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran gelecektir. Bu ekrandan sizlere anlatacağımız şekilde işleminizi yapabilirsiniz.

muayene ücreti hesaplama

Tüvtürk online sitesinden muayene hesaplama işlemini ile gecikme cezasını öğrenebilirsiniz. Bu yüzden ilk olarak  ‘aracın cinsi’ ni girin. Ardından muayeneye gideceği tarihi gireceksiniz. Son muayene geçerlilik tarihi de gün-ay-yıl olarak girilir ve ‘sorgula’ butonuna basılır. Tüvtürk araç muayene hesaplama işlemi sayesinde aracınızın muayene ücreti ekrana gelecektir. Ve muayeneyi geciktirdiğiniz her ayın da , yönetmelikte belirtilen çerçevede cezası verilecektir. Yani muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel gecikme cezası da uygulanmaktadır ibaresine göre ceza uygulanacaktır. Geciken ücretler ve muayene ücretlerini toplam olarak araç muayene istasyonlarından ödeyebilirsiniz. Ödemeler için kredi kartı geçerli olmaz iken ödemeler nakit olarak yapılmaktadır.

Araç Muayene Gecikme Cezası İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz