Araba Cam Filmi Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araba Cam Filmi Cezası

Araba Cam Filmi Cezası

Araçlara takılan cam filmlerini hepimiz biliriz. Peki araçlara takılan cam filmi nedir ve ne işe yarar? Cam Filmi yüksek performanslı metalik polyester ile kaplıdır ve cam yüzeylerde yeterli güneş izolasyonu sağlamaktadır. Cam Filmleri parlak veya mat olarak, sade, renkli ve değişik şekilli desenler ile üretilmiştir. Kullanılan filme bağlı olarak, Cam Filmi ışığı %12’den %93’e kadar kesebilme özelliğine sahip, kumaş ve halıların korunması amacıyla zararlı ultra viole ışınlarının %99’unu engeller, parlak ışığın %92’sini keser ve camın yalıttığı güneş ısısını %76’ya kadar engeller. Oto Cam Filmleri ise, çekirdek malzemesi polyster esaslı şeffaf bir malzemeden oluşan ve  üzerinde UV koruma, güvenli yapışkan, çizilmezlik katı, renklendirme katı ve koruma folyosu eklenerek çok katlı (5-7 kat) bir yapıya sahip bir izolasyon ve güvenlik materyalidir. Kullanılan bu katlar sayesinde, Güneşin Yakıcı etkisine sahip IR (Infra-red) ve UV (Ultra-Violet) ışınlarını önlerken, Görünür Işığı (VLT) kullanılan renklendirme oranında geçiren bir koruma işlevi gerçekleştirir.

Bu tür avantajları bulunan cam filmi sürücüler tarafından talep görmektedir. Fakat cam filmi taktırmanın yasal olup olmadığı hala bir muallak halindedir. Bu yüzden otomobilinde cam filmi olan ya da cam filmi taktırmak isteyen sürücülerin ikilemde kaldığı sorulardan olan ”Otomobile cam filmi taktırmak yasal mı? Yasal ise bir koyuluk derecesi var mı?” gibi konularda kesin bilgiye ulaşmak mümkün. Bu konu ile ilgili soruların cevapları için Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca çıkartılan ‘Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği’ ve ‘Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği’ ne bakılması gerekmektedir. Çünkü bu kanunda belirtilen cam filminin kullanımı ile ilgili esaslar belirtilmiştir.

Fakat kanunda esaslar belirtildiği halde cam filminin görüşü etkileyip etkilemediği konusunda bazen bunlara riayet edilmiyor. Denetleme sırasında denetim yapan polis memurunun göz hassasiyetine kalabiliyor. Çünkü çevirme sırasında polis memuru araç içine girip cam filminin görüşü etkileyip etkilemediğine karar veriyor. Şayet cam filmleri görüşü etkiliyorsa polis memuru 2 bin 918 sayılı Kara yolları Trafik Kanununun 30/1-b maddesi kapsamında cam filmlerini çevirme sırasında söktürme yetkisi bulunmaktadır. Ayrıca sürücüye araba cam filmi cezası olarak da 172 TL ceza verilmektedir.

Cam filminin görüşü engelleyip engellemediği polis memurunun söylediğine kaldığı için cezanın verilmesinde haksızlıklar ile karşılaşabiliriz. Bu durum söz konusu olduğu için sürücülerin cezalara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu itiraz eğer haklı bulunursa verilen cezanın iptal ettirebilmesi de mümkündür. Şayet polis memuru hiçbir uygulama yapmadan sadece film olduğu için ceza kestiyse ve aşağıdaki dört halden birine uyuyorsanız cezanızı iptal ettirebilirsiniz.

Bu dört durum:

  • Araca takılan aksesuar, süs veya renkli camların araç sürücüsünün görüş mesafesini engellemeyecek nitelikte olması (burada dikkate alınması gereken husus, dışarıdan bakıldığında aracın içinin görünüp görünmemesi değil, sürücünün dışarıyı görebilmesidir),
  • Araca takılan aksesuar, süs veya renkli camların bir kaza anında aracın içindekiler için tehlike yaratacak nitelikte olmaması,
  • Para cezası uygulayan memurun araç içerisine girerek filmli camların sürücünün görüşünü engelleyip engellemediğini kontrol etmesi veya buna yönelik bir tespitinin bulunması,
  • Bilirkişi raporunda, itiraz eden kimsenin aracında bu kapsamda süs eşyasına rastlanmadığının tespiti halinde düzenlenen idari para cezasının iptalinin gerektiği sonucuna varılmıştır.

Sonuçta yukarıdaki dört durum haricinde koyu bir cam filminiz var ise ve bu filmle görüş kabiliyetimizi kaybedip insan hayatlarını tehlikeye attığınız sürece cam filminin uygulanmasının yasaklanmasının olası bir durum olduğunu kabul etmek gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz