39 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

39 Plaka Kodu Nerenin?

39 Plaka Kodu Nerenin?

39 Plaka kodu Kırklareli şehrine atanmış olan arabaların plaka kodudur.  Kırklareli’nin ilçelerine ait diğer plakaların detaylarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

 • 39 AC 001 – 39 AZ 999 Merkez
 • 39 DA 001 – 39 DZ 999 Merkez
 • 39 EA 001 – 39 ET 999 Merkez
 • 39 LA 001 – 39 LZ 999 Lüleburgaz
 • 39 M 0001 – 39 M 1650 Merkez
 • 39 M 1651 – 39 M 2250 Lüleburgaz
 • 39 M 2251 – 39 M 3251 Babaeski
 • 39 NA 001 – 39 NZ 999 Babaeski
 • 39 SA 001 – 39 SD 999 Lüleburgaz
 • 39 T 0001 – 39 T 999 Merkez
 • 39 T 1000 – 39 T 1999 Lüleburgaz
 • 39 T 2000 – 39 T 3000 Babaeski

39 plakalı ilimiz olan Kırklareli ile ilgili kısa yazımızı okuyunuz. Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde yer alan Kırklareli, kuzeyinde; Bulgaristan, doğusunda Karadeniz; güneydoğusunda İstanbul; güneyinde Tekirdağ; batısında ise Edirne ile çevrilidir. Bir sınır kenti olan Kırklareli’nde Antik dönem, Orta Çağ, Bizans, ve Osmanlı kültürünü yansıtan birçok eserler bulunmakta olup, kıyı turizmi, kültür, karavan, kamping ve su sporları turizmi, av ve doğa turizmi gibi birçok dal için ideal bir merkez konumundadır.

İlin ekonomisi tarım, hayvancılık, sanayi, ormancılık, balıkçılık ve turizme dayalıdır. Kırklareli’nin ekonomisinde tarım önde gelmektedir. Ekime elverişli alanlar modern tarım yöntemleri ile işlenmektedir. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler, buğday, ayçiçeği, şeker pancarı, patates, arpa, yulaf, karpuz, domates, kavun, üzüm, lahanadır. Buradaki Türkgeldi tarım işletmesi ile Türkiye Şeker Fabrikaları, Sarımsaklı Tohum Üretme Çiftliğinin il tarımının gelişmesinde büyük payı olmaktadır. Hayvancılıkta ise, sığır, kıvırcık koyunu, Plevne ırkı sığır yetiştirilmektedir. Buna bağlı olarak süt ve süt ürünlerinden beyaz peynir, kaşar peyniri ile yapağı, deri elde edilmektedir. İlde çok sayıda mandıra ve soğuk hava deposu bulunmaktadır. İlin deniz kesiminde özellikle İğneada’da balıkçılık yapılmaktadır.

Kırklareli ilini tarihçesi de eskiye dayanmaktadır. MÖ.VI. yüzyılın ortalarında Atinalılar, Perslerin (MÖ.513) yöreye yerleştikleri görülmektedir. MÖ.V. yüzyıl ortalarında burada kurulan Trakların Odrys kolunun kurduğu devletini Makedonya Kralı II.Phillip yıkmış bunu Bithynia Krallığı’nın egemenliği izlenmiştir. MÖ.46’da Roma İmparatoru Cladius Trakya ile birlikte Kırklareli yöresine de hakim olmuşlardır. Osmanlılar 1361’de Trakya ile birlikte Kırklareli’ni de topraklarına katmışlardır. XIX. yüzyıl sonlarında Edirne vilayetine bağlı Kırkkilise sancağının merkezi olan Kırklareli, 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı’nda Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Ardından yapılan Ayestefanos Antlaşması ile Bulgar Prensliğine bırakılmış, Berlin Antlaşması (1878) ile de yine Osmanlı topraklarına katılmıştır. Balkan Savaşı sırasında 30 Ekim 1912’den 8 Temmuz 1913’e kadar Bulgar işgalinde kalmış, Kurtuluş Savaşı sırasında 26 Temmuz 1920’de Yunanlılar tarafından işgal edilmiş, 15 Ekim 1922’de Fransızların denetimine girmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın bitiminde, 10 Kasım 1922’de işgalden kurtarılmıştır. Kırkkilise ismi de Kırklareli olarak değiştirilmiş ve il konumuna getirilmiştir.

Türkiye’nin sınır kentleri arasındaki Kırklareli, tanık olduğu her dönemden kalan tarihi eserleriyle ve benzersiz doğal güzellikleriyle gören herkesi kendine hayran bırakıyor. Kırklareli’ne bir gezi planlıyorsanız sizin için hazırladığımız Kırklareli gezilecek yerler listemize bir göz atın. Ören yerleri: Kırklareli Trakya’da yer alması nedeniyle çok eski bir yerleşim yeri. Tarih boyunca pek çok medeniye ev sahipliği yapmış olan Kırklareli’ndeki arkeolojik kalıntılar da görülmeye değer. Kanlı geçit Höyüğü ve Aşağı Pınar Höyüğü görmenizi önerdiğimiz ören yerleri arasında. Tarihi Yapılar: Kırklareli’nde geziniz sırasında görüp hayran kalacağınız önemli tarihi eserler yer alıyor. Pınarhisar Kalesi, Vize Kalesi, Vize ilçesinde bulunan Hızırbey Külliyesi, Küçük Ayasofya Kilisesi, Mağara Manastırı ve Aya Nikola Manastırı Kıyıköy~, Lüleburgaz’da bulunan Babaeski Köprüsü ve Alpullu Köprüsü bu tarihi eserlerin başında geliyor. Beldeler: Kırklareli özellikle bahar ve yaz aylarında tatilcilerin uğrak noktası olan bazı belde ve ilçelere de ev sahipliği yapıyor. Beğendik Köyü, Balkaya Köyü, İğneada, İğneada Longozu, İğneada Limanköy, Kıyıköy Kastro Sahili ve Lüleburgaz Kırklareli’nde mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerlerin başında. Dupnisa Mağarası: Kırklareli’nin popüler turistik noktlarından biri de Dupnisa Mağarası. Yaklaşık 180 milyon yaşındaki Dupnisa Mağarası iki kat ve üç mağaradan oluşuyor. Günübirlik bir geziyle Dupnisa Mağarası’nı gezmenizi öneriyoruz.

Ayrıca Kırklareli de ”Poyralı Pekmezi” çok meşhurdur. Bu pekmez şeker pancarı sökümünü takip eden günlerde, Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Poyralı Köyünde hala eski usulüne uygun pekmez kaynatılıyor. Özellikle Babaeski’nin simgesi olan Höşmel, tatilinizin en lezzetleri tatları arasındadır. Kırklareli mutfağında özellikle etli yemekler büyük bir önem taşır. Bunun yanı sıra hamur işleri ağırlıklı olarak tercih edilen yemekler arasında. Papaz yahnisi, tas kebabı, borani, soğan aşı, tavuk bulamacı, bıldırcın ve tavşan dolması unutamayacağınız lezzetler arasında.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz