30 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

30 Plaka Kodu Nerenin?

30 Plaka Kodu Nerenin?

30 plaka kodlu Hakkari ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Doğu Anadolu bölgesi içerisinde bulunan Hakkari’ye ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Hakkari’nin ilçelerine ait vasıtaların plakalarının bilgisi aşağıdaki gibidir.

 • 30 AC 001 – 30 AZ 999 Merkez
 • 30 HA 001 – 30 HZ 999 Yüksekova
 • 30 D 0001 – 30 M 1000 Merkez
 • 30 D 1001 – 30 M 3000 Yüksekova
 • 30 D 3001 – 30 M 4000 Merkez
 • 30 M 0001 – 30 M 1000 Merkez
 • 30 M 1001 – 30 M 3000 Yüksekova
 • 30 M 3001 – 30 M 4000 Merkez
 • 30 T 0001 – 30 M 1000 Merkez
 • 30 T 1001 – 30 M 3000 Yüksekova
 • 30 T 3001 – 30 M 4000 Merkez
 • 30 VA 001 – 30 VZ 999 Merkez
 • 30 YA 001 – 30 YA 999 Yüksekova

30 plaka kodu olan ilimiz Hakkari hakkında bilgiler vereceğiz. Hakkari ili, Türkiye topraklarının 1/5’ini bünyesinde barındıran Doğu Anadolu Bölgesi’nin Hakkari Bölümü’nde yer alır. İl Doğudan Türkiye-İran sınırı ve güneyden Türkiye Irak devlet sınırı ile çevrelenmiştir. İki ayrı devletle sınırı olan ilin kuzeyinde Van ilinin Başkale ve Gürpınar ilçeleri, batısında Şırnak ilinin Beytüşşebap ve Uludere ilçeleri yer almaktadır. Genel karakteristiğini yüksek dağların belirlediği ilin denizden yüksekliği ortalama 2000 metrelerin üzerindedir. Güney Doğu Toroslar dağ silsilesinin etkisinde olan Hakkari de irili ufaklı birçok yüksek dağ bulunmaktadır. İlin toplam alanının büyük bir bölümünü kaplayan dağlar, İl alanının %87,6’sına tekabül etmektedir. Doğu Anadolu’nun şiddetli karasal ikliminin etkisi ile kışları oldukça soğuk geçer. Hatta kış ayları boyunca il kar altın hayatını devam ettirir.  2014 yılı TUİK verilerine göre Hakkari’nin nüfusu 276,287 kişidir.

Hakkari ekonomisinin genel yapısına bakıldığında tarımın özellikle de hayvancılığın hakim ekonomik faaliyet kolu olduğu görülmektedir. Hakkari tarım sektöründe çalışanların en fazla ancak tarımsal faaliyetlerin en az geliştiği illerden biridir. Faal nüfusun %90 tarımla(hayvancılık ve ormancılık) ile uğraşır. Ova ve vadiler verimli ise de iklimin çok sert ve arazinin engebeli oluşu, akarsuların derin vadilerden akışı ve sulamaya elverişli olmaması sebebiyle geniş çapta tarla tarımı sadece Yüksekova’nın Gevar Ovası’nda yapılmaktadır. Türkiye’nin en az gelişmiş ili olan Hakkari’de halkın yüzde 7’e yakını kırsal kesimde yaşar. Kilometre kareye 19 kişinin düştüğü Hakkari, Türkiye’de nüfus yoğunluğu en az olan ilidir.Halkın başlıca gelir kaynağı hayvancılıktır. En çok koyun ve kıl keçisi yetiştirilir. Kurulan geçici mandıralarda otlu peynir ve teleme peyniri yapılır. Çevredeki kırsal alanlardan şehre getirilerek satılan başlıca ürünler: tahıllar, sebze, fasulye, patates, elma, ceviz ve hayvansal ürünlerdir. Hakkari’nin yer altı kaynakları arasında ise sadece Titanyum ve krom da bulunmaktadır.

Hakkari’nin tarihine bakılırsa;Anadolu Mezopotamya, ve İran üçgeninde yer alan Hakkari konumu ve coğrafi yapısıyla bir çok topluluğun ilgisini çekmiş ve bir çok millete vatan olmuştur. Hakkari, Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür. Osmanlı Devleti bu toprakları ele geçirdiğinde bu bölgede “Hakkariye Beyleri” bulunuyordu. Yavuz Sultan Selim Han, bu beylere Osmanlı Devleti adına bölgeyi idare etme hakkı tanıdı. 127 sene içinde 77 bey burayı Osmanlı Sultanının temsilcisi olarak idare ettiler. Hakkariye Beylerine izafeten bu bölgeye “Hakkariye” dendi. Halkın dilinde bu kelime, zamanla “Hakkari” şeklini aldı. Hakkariye, Arapça “Hakarların şehri” demektir.  Hakkari ilinin ilçeleri; Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova’dır.

Tarihi ve turistik açıdan değerli olan ilimiz asıl doğal güzellikleri ile önem arz etmektedir. Hakkari deki tarihi yerler olarak, Ören Yerleri Meydan Medresesi; Hakkari merkez Biçer Mahallesi’nde bulunmaktadır. Medrese, giriş kapısı üzerindeki kitabesinde , M.S.1700-1701 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır.Meydan Medresesi, anıtsal yapısı düzgün kesme taş işçiliği içteki revaklı avlusu kapısındaki süslemeleriyle Hakkari’nin en önemli anıtsal yapısıdır. Kırmızı Kümbet Mezarlığı ise
Gülereş Baba Mahallesi’nde kuzeyden güneye doğru eğimli bir sırtta yer alan mezarlık, halk tarafından ziyaret edilen ve kutsal bilinen yerlerden birisidir. Ayrıca araştırmacı Muvaffak Uyanık, Hakkari bölgesinin batısında yer alan “Geveruk” ve “Tirşin” yaylalarında, kayalar üzerine kazınarak çizilmiş binlerce kaya resmi bulmuştur. Doğal güzellikler olarak da; Zap Suyu; bazı yeni kaynak ve haritalarda Çığlı Suyu adıyla geçer. Buzul Dağı olan Cilo Dağı, III. dönem (Tersiyer) (65-2,5 milyon yıl önce) ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 3.500-4.000 m. yüksekliğinde olup, Türkiye’nin ikinci yüksek doruğu buradaki Ulu Doruk veya Reşko Tepesi’dir. Bercelan Yaylası üzerinde buzullar olan sarp ve yüksek dağlar, buzul gölleri ve yeşil vadilerle kaplıdır. Ancak Hakkari’nin bu ilginç doğal yapının yarattığı zengin Turizm potansiyeli yeterince değerlendirilmemiştir, turistlik tesisler kurulmamıştır.İllerdeki görülmeye değer yerlerden biri, Cilo ve Salt dağları yöresidir. Taşköprü ise; Hakkari Şemdinli ilçe merkezine 12 km., Nehri Köyü’ne de 4 km. uzaklıkta Şemdinli Deresi üzerinde bulanan Taş Köprü’nün kitabesi günümüze gelememiştir.
30 plakalı ilimiz Hakkari ye yolunuz düşerse ne yerim ne alırım gibi sorular muhakkak aklınızda vardır. Bu sorulara cevap olması amaçlı; yöreye özgü yemek çeşidi olarak pirinç, darı veya bulgur karışımı bir nevi katı ayran çorbası olan gulul, bir çeşit işkembe ve bağırsak dolması olan kepaye yenilmelidir.
Yöre kültürünün adeta simgesi olan kök boya ve yünden imal edilen Hakkari kilimleri, yünden örülen çorap satın alınabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz