23 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

23 Plaka Kodu Nerenin?

23 Plaka Kodu Nerenin?

23 plaka kodu Elazığ ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Türkiye’nin doğusunda yer alan Elazığ’ya ait ilçeler için özel plaka numaraları vardır. Elazığ’nın ilçelerine ait otomobillerin numaralandırılmış şekli aşağıdaki gibidir.

  • 23 AC 001 – 23 AZ 999 Merkez
  • 23 DA 001 – 23 DZ 999 Merkez
  • 23 EA 001 – 23 EZ 999 Merkez
  • 23 FA 001 – 23 FZ 999 Merkez
  • 23 K 0001 – 23 K 9999 Kovancılar
  • 23 KA 001 – 23 KC 999 Karakoçan
  • 23 M 0001 – 23 M 9999 Merkez
  • 23 P 0001 – 23 P 9999 Palu
  • 23 T 0001 – 23 T 9999 Merkez
  • 23 TC 001 – 23 TC 999 Maden

23 plaka sahibi olan Elazığ ili ile ilgili kısa bilgilendirme yapmak gerekir ise; Doğu Anadolu Bölgesinin güneybatısında, Yukarı Fırat Bölümünde yer almaktadır. 9153 km²’yi bulan yüz ölçümü ile Türkiye topraklarının % 0,12’sini oluşturmaktadır. İl, doğudan Bingöl, kuzeyden (Keban Baraj Gölü aracılığı ile) Tunceli, batı ve güney batıdan (Kara kaya Baraj Gölü aracılığıyla) Malatya, güneyden ise Diyarbakır illerinin arazileri ile çevrilidir. Türkiye’nin büyük baraj göllerinden olan Keban Barajı bu ildedir. Ziraat ile madenciliğin yarıştığı ve maden bakımından çok zengin olan Elazığ, tarihi Harput şehrinin devamıdır.

Doğu Anadolu Bölgesinin güneybatısında yer alan Elazığ İlinde bölgenin diğer bölümlerinden oldukça farklı ve karakteristik bir iklim dikkati çekmektedir. İlin gerek coğrafi konumu, gerekse morfolojik özellikleri bu elverişli durumun ortaya çıkmasında en büyük etken olmuştur. 2014 yılı TUİK verilerine göre Elazığ’ın nüfusu 568,753 kişidir. İlde karasal iklim egemen olup, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Ancak il çevresinde oluşturulan baraj gölleri, iklimde kısmen sapmalar göstermektedir.

Elazığ’ın tarihi yapısını incelemek gerekir ise, Doğu Anadolu’da tarihi Harput Kalesi’nin bulunduğu tepenin eteğinde kurulmuş bir şehirdir. Mevcut tarihi kaynaklara göre Harput’un en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu’ya yerleşen Hurrilerdir. Harput ve çevresi, 26 Ağustos 1071 Malazgirt muharebesinden sonra 1085 yılında Türklerin eline geçmiştir. Çubukoğulları, Artukoğulları, Ak koyunlular ve Osmanlılar bölgede hüküm sürmüşlerdir.

23 plakaya sahip olan ilimiz Elazığ bir çok tarihi ve doğal güzellikleri ile de göz doldurmaktadır. Elazığ ilimizde yer alan Harput Kalesi ,Urartular tarafından inşa edilmiştir ve Harput Kalesi iki bölümden oluşmaktadır. Süt Kalesi olarak da bilinmektedir ve bir rivayete göre yapımı sırasında harcına su değil de süt eklenmiş çünkü o dönemde bu bölgede su kıtlığı olduğu için Harput Kalesi yapılırken süt kullanılmıştır. Çırçır Şelalesi, dünyanın en genç doğal şelalesi olan Keban Baraj Gölü’nden meydana gelmiştir. Elazığ’da bulunan Keban Baraj Gölü’nün çevresindeki alabalık tesisleri, doğanın içinde unutulmaz lezzetler sunuyor. Keban Barajı,  Elazığ’ın 45 Km. Kuzey Batısında, Malatya’nın 65 km. Kuzey Doğusunda olup, Karasu ve Murat nehrinin birleştiği yerden 10 km. daha aşağıda nehrin aktığı en dar boğazlarından birindedir. Karasu ile Murat nehirlerinin birleşmeleri ile meydana gelen Fırat nehrinin bu birleşme noktasından itibaren ilk uygun baraj yeridir. HAZAR GÖLÜ, Elazığ’a 22 km. Uzaklıkta, Elazığ – Diyarbakır kara yolu güzergahında olup, Hazar baba ve Mastar dağları arasına sıkışmış tektonik bir göldür. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has plajları olan su sporları ve balık avcılığı yapılan en önemli gölüdür. Uzunluğu 22 km., genişliği 5-6 km. olan göl, günün her saatinde değişik görünüm kazanarak mavinin ve yeşilin her tonunu gösterir. Suyu berrak, sodasız ve tuzsuzdur. Çevresinde 25’e yakın kamu kurum ve kuruluşlarına ait eğitim ve dinlenme tesislerinin yanı sıra turizm Bakanlığından belgeli otel, motel lokanta ve günübirlik piknik alanı, ayrıca özel kuruluşlar tarafından işletilen balık evleri bulunmaktadır. Golan Kaplıcaları, sıcak su kaynakları olup ülkemizin önemli bir yer altı zenginliğini oluşturmaktadır. Karakoçan İlçesi Yoğunağaç Köyü mevkinde bulunan Golan Kaplıcaları 1991 yılında resmi olarak işletmeye açılmıştır. Açılan kuyunun derinliği 400.60 metre, çıkan suyun sıcaklığı 43 derece olup, artaziyen debisi 25 lt/sn’ dir. Hazarbaba Kayak Merkezi ise kış turizmin geliştiği noktalardan birisi olup Elazığ Sivrice’de bulunmaktadır. Hazarbaba Kayak Merkezi, aynı ismi taşıdığı Hazarbaba Dağı’nda bulunmaktadır.

Kültür ve sanat açısından Elazığ köklerini Harput’tan aldığı bir kültür birikimine sahiptir. 2008 yılında şehirde Devlet Tiyatrosu kurulmuştur. Ayrıca,şehirde faaliyet gösteren birçok mahalli tiyatro grupları vardır. 2009 yılında 17.’sı düzenlenecek Uluslararası Hazar Şiir Akşamları kentin en büyük ve etkin kültürel faaliyetleri arasında gösterilebilir. Ayrıca bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Çayda Çıra Film Festivali kültürel değeri olan bir diğer etkinliktir. Şehirde ayrıca kısa film festivalleri de yapılmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz